Autorka rozpatruje komedie J.M. Rymkiewicza w kategoriach intertekstualnej gry, sztuki S. Grochowiaka z perspektywy historycznoliterackiej, dramaty T. Karpowicza jako konceptualne, a nie psychologiczne. Zwraca uwagę na zjawisko nierozpoznane dotąd, jakim były... więcej »
Na tom składają się studia i szkice obejmujące zakresem tematycznym wiek XIX i XX, jak też pierwszą dekadę wieku XXI. Z Szekspira czerpie nie tylko literatura dramatyczna, ale i poezja, publicystyka, sztuka fotografii czy filozofia, dlatego też przyjęto... więcej »
Tom odwołuje się do przedstawień i tekstów dramatycznych, które w różny sposób zaistniały w polskim teatrze w trakcie ostatnich siedemdziesięciu lat. Pierwsze studium kieruje uwagę czytelnika w stronę estetyki socrealizmu oraz ideologicznego przekazu z lat... więcej »
Powojenny teatr polski, mimo wszystkich ponurych uwarunkowań politycznych (a często wbrew nim) i nękających go co pewien czas kryzysów, był teatrem różnorodnym i bogatym. Monografia prezentuje wkład trzech reżyserek: Krystyny Skuszanki, Ireny Babel, Lidii... więcej »
Książka składa się z pięciu obszernych szkiców. Cztery z nich są portretami współczesnych pisarzy, których życie i twórczość ściśle wiąże się z obszarem dawniej nazywanym Małopolską Wschodnią, dziś podzielonym między województwa małopolskie i podkarpackie.... więcej »