Językoznawstwo

Wyniki 1 - 28 spośród 45

Kultury muzyki popularnej: tożsamości

Jakub Kosek
stron: 316
oprawa miękka

Przedmiotem szczególnego zainteresowania publikacji jest tożsamość – kategoria złożona i wielowymiarowa, będąca przedmiotem badań wielu dyscyplin, takich jak psychologia, filozofia, socjologia czy kulturoznawstwo. Zebrane w tomie studia i szkice podejmują... więcej »

cena 45.00 zł

U źródeł polskiej terminologii logopedycznej. Obwodowy narząd mowy

Marceli Olma, Ewa Horyń, Mirosław Michalik
stron: 230
oprawa twarda

Książka stanowi część serii wydawniczej, której celem jest kompleksowe przedstawienie terminów i nazw używanych przez współczesnych logopedów oraz określeń, które kiedyś funkcjonowały w odniesieniu do zjawisk związanych z logopedią. Tom ten koncentruje się... więcej »

cena 55.00 zł

Mediolingwistyka. Dekadę później

Bogusław Skowronek
stron: 226
oprawa miękka

Książka jest pozycją nowatorską. Wciąż – po 10 latach od pierwszego ujęcia monograficznego – ujmuje świeżością spojrzenia Autora i atrakcyjnością zaproponowanych sposobów interpretacji. Wieloaspektowy i pogłębiony ogląd powoduje, że mediosfera jawi się jako... więcej »

cena 45.00 zł

Moje rymowanki i wiersze - te dawne i te dzisiejsze

Anna Medwecka-Kornaś
stron: 134
oprawa miękka

Książka jest pozycją nowatorską. Wciąż – po 10 latach od pierwszego ujęcia monograficznego – ujmuje świeżością spojrzenia Autora i atrakcyjnością zaproponowanych sposobów interpretacji. Wieloaspektowy i pogłębiony ogląd powoduje, że mediosfera jawi się jako... więcej »

cena 44.00 zł

Wyroki sądowe jako przedmiot tłumaczenia poświadczonego w translodydaktyce

Justyna Sekuła
stron: 360
oprawa miękka

Praca stawia sobie za cel określenie możliwości ustalenia ekwiwalentów terminów i frazeologizmów prawniczych z niemieckiego i polskiego (rozwodowego) wyroku sadowego przy odwołaniu się do pomocy tłumaczeniowych, tzn. do: słowników języka prawnego i prawniczego,... więcej »

cena 40.00 zł

Bieda jako polski koncept językowo-kulturowy

Ewa Młynarczyk
stron: 320
oprawa miękka

Czytelnik otrzymuje studium na temat jednego z najważniejszych polskich konceptów językowo-kulturowych, czyli BIEDY. Zagadnieniem tym w sposób kompleksowy dotychczas w Polsce nikt się nie zajmował. Do atutów książki należą: uwzględnienie bardzo szerokiego... więcej »

cena 45.00 zł

Tradycja i nowoczesność. Z zagadnień języka i literatury Słowian Wschodnich

Halina Chodurska, Aurelia Kotkiewicz
stron: 380
oprawa miękka

Wieloautorska monografia dokumentuje barwny i różnorodny obraz współczesnej filologii – badań w zakresie literatury, języka, a po części także i glottodydaktyki. Autorzy opracowania obracają się w kręgu problematyki dziejów i współczesności, nie ograniczając... więcej »

cena 51.00 zł

Tradycja i nowoczesność. Z zagadnień języka i literatury Słowian Wschodnich. Tom 2

Aurelia Kotkiewicz, Bogumił Ostrowski, Monika Knurowska
stron: 262
oprawa miękka

W prezentowanym tomie, którego motywem przewodnim jest przenikanie się teraźniejszości i przeszłości, nie mogło zabraknąć tekstów, nawiązujących do twórczości takich zapomnianych postaci jak Tadeusz Bułharyn, studiów poświęconych zagadnieniu nowego dramatu... więcej »

cena 40.00 zł

Języki specjalistyczne w ujęciu diachronicznym i synchronicznym 1

Beata Malczewska, Joanna Woźniakiewicz
stron: 292
oprawa miękka

Na pierwszy tom monografii Języki specjalistyczne w ujęciu diachronicznym i synchronicznym składają się artykuły w języku polskim oraz włoskim skoncentrowane wokół szeroko rozumianej tematyki terminologii specjalistycznych. Badacze skupiają się w nich – zarówno... więcej »

cena 38.00 zł

Dziedzictwo mitologii starożytnych w polskiej chrematonimii funeralnej

Magdalena Puda-Blokesz
stron: 250
oprawa miękka

Monografia jest poświęcona kwestii nazewnictwa. Zakres badań został ograniczony do nazw ze sfery usług typowo pogrzebowych i powiązanych z pogrzebami, w których wystąpiły elementy nawiązujące do mitologii. Celem książki jest ustalenie prawidłowości obserwowanych... więcej »

cena 40.00 zł

Tradycja i nowoczesność. Język i literatura Słowian Wschodnich. Seria: Prace monograficzne 988

Halina Chodurska, Aurelia Kotkiewicz
stron: 380
oprawa miękka

Wieloautorska monografia dokumentuje barwny i różnorodny obraz współczesnej filologii – badań w zakresie literatury, języka, a po części także i glottodydaktyki. Autorzy opracowania obracają się w kręgu problematyki dziejów i współczesności, nie ograniczając... więcej »

cena 40.00 zł

Imiona zakonne karmelitanek bosych (od XVII do pierwszej połowy XX w.). Seria: Prace monograficzne 903

Ewa Zmuda
stron: 256
oprawa miękka

Praca stanowi oryginalne studium dokumentujące imiona zakonne karmelitanek bosych, uzupełniające wiedzę na temat nazewnictwa zakonnego i syntetyzujące wyniki wieloletnich badań prowadzonych nad tą grupą nazw własnych. Pogłębia ogólną wiedzę w zakresie badań... więcej »

cena 36.26 zł

MediaEgo w MediaPolis. W stronę nowego paradygmatu komunikowania politycznego

Agnieszka Walecka-Rynduch
stron: 344
oprawa miękka

Pierwsze w literaturze polskiej opracowanie poświęcone MediaPolis w kontekście komunikowania politycznego. Będzie to pozycja interesująca dla badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe mieszczące się w dziedzinie nauk społecznych i nauk humanistycznych,... więcej »

cena 47.00 zł

Lingwistyczno-logopedyczne podstawy komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Ujęcie metodologiczne. Seria: Prace monograficzne 876

Mirosław Michalik
stron: 240
oprawa twarda

W rozdziale I dokonano wprowadzenia do dziedziny aktywności terapeutycznej, jaką jest komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Rozdział II dotyczy przede wszystkim podmiotów refleksji naukowej. Rozdział III stanowi podwaliny pod proponowaną lingwistykę... więcej »

cena 52.80 zł

Studia nad językiem ksiąg gromadzkich wsi Kasina Wielka 1513-1804

Józefa Kobylińska
stron: 532
oprawa twarda

Wyjątkowe dzieło, które jest równocześnie pracą naukową z dialektologii historycznej i onomastyki południowo małopolskiej, a zarazem encyklopedią wiedzy o życiu codziennym i kulturze dawnych zagórzan (górali gorczańskich). Licząca ponad 500 stron monografia... więcej »

cena 60.00 zł

Specyfika rozwoju pre- i postnatalnego dzieci ze spektrum FASD. Zaburzenia komunikacji językowej

Halina Pawłowska-Jaroń
stron: 324
oprawa miękka

Monografia jest owocem kilkuletnich badań Autorki dotyczących specyfiki rozwoju, zwłaszcza językowego, dzieci dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym, a także pacjentów z objawami spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych. Zawiera katalog zagrożeń, jakie... więcej »

cena 44.00 zł

Kategoria nieokreśloności w perspektywizacji tekstu i jego przekładu. Studium kognitywne

Magdalena Filar
stron: 222
oprawa miękka

Jest to jedna z niewielu prac - nie tylko na polskim rynku - poruszających problemy przekładu z odwołaniem do teorii wypracowanych przez przedstawicieli różnych nurtów językoznawstwa kognitywnego. Świadczy o wielkiej erudycji i kompetencji badawczej Autorki.... więcej »

cena 34.00 zł

Cztery razy Don Juan. Polskie dwudziestowieczne przekłady dramatu Moliera

Renata Niziołek
stron: 192
oprawa miękka

Wnikliwe i wszechstronne porównanie przekładów Tadeusza Żeleńskiego Boya , Bohdana Korzeniewskiego, Jacka Trznadla i Jerzego Radziwiłowicza pozwoliły Autorce na pokazanie kreatywności tłumacza w procesie translacji - interpretacji oryginału, odczytania intencji... więcej »

cena 33.00 zł

Językowo-kulturowy obraz arystokratycznej rodziny polskiej drugiej połowy XIX wieku (na podstawie korespondencji familijnej Heleny i Mieczysława Pawlikowskich)

Marceli Olma
stron: 338
oprawa miękka

Bohaterami pracy są uwiecznieni w listach do siebie Helena z hrabiów Dzieduszyckich Pawlikowska oraz Mieczysław Pawlikowski. Wieloletnie wierne małżeństwo trwało 44 lata, a przeżywane okresy rozłąki wypełniała korespondencja. Autor wykorzystał 537 listów Pawlikowskiego... więcej »

cena 58.00 zł

Nie święci garnki lepią. Obraz rzemiosła utrwalony w polskiej frazeologii

Ewa Młynarczyk
stron: 300
oprawa miękka

Najważniejszym zadaniem, jakie postawiła sobie Autorka, było zrekonstruowanie językowego obrazu świata, wyłaniającego się ze zgromadzonego materiału frazeologicznego. Przestudiowanie odpowiedniej literatury historycznej i etnograficznej pozwoliło Autorce przyporządkować... więcej »

cena 48.08 zł

Kamień w literaturze, języku i kulturze. Tom 2

Magdalena Roszczynialska, Katarzyna Wądolny-Tatar
stron: 408
oprawa miękka

Drugi tom studiów poświęconych motywowi kamienia, tym razem głównie obecności tej tematyki w języku i kulturze. Teksty podzielono na następujące części: Imiona i języki kamienia, Pamięć kulturowa i kamień, Kamień w kulturze sepulkralnej, Estetyki kamienia,... więcej »

cena 45.00 zł

Mediolingwistyka. Wprowadzenie

Bogusław Skworonek
stron: 286
oprawa miękka

Autor uważa, że pojawia się konieczność zarysowania ram nowej subdyscypliny lingwistycznej, w której język charakterystyczny dla poszczególnych technologii medialnych traktowany byłby jak bardzo specyficzna, posiadająca własne cechy dystynktywne praktyka poznawcza... więcej »

cena 32.80 zł

Kształtowanie stylu naukowego studentów filologii rosyjskiej przygotowujących prace dyplomowe (spojrzenie glottodydaktyka)

Sylwester Józefiak
stron: 196
oprawa miękka

Monografia przedstawia model efektywnego kształtowania stylu naukowego studentów rusycystów, którego opanowanie stanowi niezbędny warunek umożliwiający im pisanie prac licencjackich i magisterskich w języku rosyjskim, opracowany zgodnie z wymaganiami badania... więcej »

cena 30.00 zł

Imiennictwo krakowian od XVI do XVIII wieku na tle historii i kultury

Elżbieta Rudnicka-Fira
stron: 248
oprawa miękka

Monografia dotyczy imion męskich i żeńskich występujących w XVI, XVII i XVIII wieku w Krakowie. Dodatkowo Autorka skonfrontowała zebrany materiał ze stanem imiennictwa krakowskiego w XIX, XX i I dekadzie XXI wieku. Porównała też swój inwentarz nazw ze spisami... więcej »

cena 33.90 zł

Gorszenie w literaturze, języku, mediach i edukacji

Bogusław Skworonek, Elżbieta Rudnicka-Fira
stron: 270
oprawa miękka

Poszczególne artykuły zamieszczone w tym tomie przede wszystkim opisują zjawiska nieakceptowane przez obowiązującą normę (obyczajową, estetyczną, etyczną, językową) w tak różnych przestrzeniach kultury, jak współczesny dramat, prasa codzienna, literatura najnowsza,... więcej »

cena 38.00 zł

Kamień w literaturze, języku i kulturze. Tom 1

Magdalena Roszczynialska, Katarzyna Wądolny-Tatar
stron: 360
oprawa miękka

Zawarte w zbiorze prace składają się na wielowymiarowy opis kamienia jako składnika literacko-kulturowego kodu. Pierwszy tom, w układzie którego zachowano względną chronologię historycznoliteracką, eksponuje temat i motyw kamienia w literaturze polskiej... więcej »

cena 44.00 zł

Nauka czytania w języku obcym w okresie wczesnoszkolnym. Teoria i praktyka

Małgorzata Pamuła-Behrens
stron: 304
oprawa miękka

Praca wybiega poza obszar ściśle glottodydaktyczny, odnosi się do aspektów psychologicznych (rozwój poznawczy i językowy dziecka) i pedagogicznych (odniesienie do sytuacji uczenia ogólnego, środowiska domowego itp.), co czyni z niej świetne kompendium wiedzy... więcej »

cena 46.00 zł

Język dawnych statutów premonstrateńskich. Interpretacje

Maciej Mączyński
stron: 270
oprawa miękka

Odkrywcze metodologicznie, a przy tym cenne studium materiałowe z historii polskiego języka religijnego i prawnego, zwłaszcza semantyki, składni i struktury pragmatycznej tekstu. Autor podjął się przebadania języka i interpretacji XVII-wiecznych statutów... więcej »

cena 41.00 zł