Wśród autorów tekstów składających się na tę publikację znajdują się przedstawiciele różnych nauk społecznych zainteresowanych badaniami nad komunikacją międzykulturową, badacze posiadający różne podejście do nauki, ale i także, co w tym przypadku jest bardzo... więcej »
Książka adresowana jest do środowiska naukowego, do praktyków, jak i wszystkich, którym bliskie są zagadnienia dotyczące współczesnych problemów oraz wyzwań, jakie stoją przed polską polityką społeczną. Zebrany materiał może stanowić inspirację dla przedstawicieli... więcej »
Właściwa diagnoza psychopedagogiczna jest ważna na każdym etapie rozwoju dziecka, ale szczególnie istotna, gdy dziecko przygotowuje się do tranzycji z przedszkola do szkoły, ponieważ osiąganie gotowości do stawania się aktywnym uczestnikiem procesu edukacji... więcej »
Monografia podejmuje problem rodzicielskiej rekonstrukcji wzorcowego nauczyciela wczesnej edukacji z zastosowaniem jakościowej strategii badawczej. Stanowi istotny wkład w rozwój teorii edukacyjnej. Książka skierowana do przedstawicieli środowiska akademickiego,... więcej »
Narodziny dziecka z głęboką niepełnosprawnością intelektualną wymagają od rodziców zmierzenia się z wieloma wyzwaniami, nowymi sytuacjami, o których do tej pory nie mieli pojęcia. Oczywiste jest, że czekali na narodzenie dziecka zdrowego, więc jego niepełnosprawność... więcej »
Treść książki koncentruje się wokół dwóch głównych kręgów tematycznych. Jeden z nich poświęcony jest kluczowemu dla matematyki pojęciu funkcji, jego poznaniu i rozumieniu, drugi zaś – teoretycznym, badawczym i praktycznym aspektom wiedzy przedmiotowej nauczycieli... więcej »
Pierwsza w Polsce monografia poświęcona przedstawieniu miejsca wdowy w społeczeństwie szlacheckim dawnej Rzeczypospolitej od końca XVII do połowy XVII wieku. Czytelnik może lepiej poznać relacje wdowy ze światem. Ukazano wdowią codzienność, rozmaite troski... więcej »
Książka nie jest tylko opracowaniem dziejów samej Izby, ale omówieniem jej działań na rzecz rozwoju gospodarczo-społecznego Lwowa, okręgu i całej wschodniej Galicji. Autor nie ograniczył swych studiów nad samą lwowską Izbą, ale zaprezentował jej losy na tle... więcej »
This monograph provides insights into European courtly circles from the perspective of structural and cultural changes that took place both in the reigning monarch’s courts and in private circles from the Middle Ages to the end of the 18th century. Regardless... więcej »
Wśród problemów szczegółowych omówionych w pracy wymienić należy takie zagadnienia, jak: – wykorzystanie doświadczenia wychowania i szkolenia obronnego społeczeństwa w okresie międzywojennym w ramach programu „naród pod bronią” do budowy społeczeństwa obywatelskiego; –... więcej »
Opracowane przez Autorkę dokumenty – liczne inwentarze, spisy sprzętów kościelnych, opisy, wykazy, protokoły – dotyczą stanu majątkowego i wyglądu zabudowań klasztoru Augustianów-eremitów w Książu Wielkim przed kasatą, a także kwestii gospodarczych i prawnych... więcej »
Monografia poświęcona jest problematyce kultury organizacji, jaką są siły zbrojne Niemiec. Autorka interesuje się Bundeswehrą od czasu jej utworzenia, przez czasy współczesne, aż do prognozowanych lat 30. XXI wieku, jej szeroko interpretowaną kulturą, a więc... więcej »
Monografia stanowi niezwykle interesujące ujęcie 0bszernego tematu, który był dotychczas badany w stopniu fragmentarycznym. Autorzy proponują nie tylko wyczerpującą analizę urzędników, oficjalistów dworskich, rzemieślników, kupców oraz artystów skupionych... więcej »
Książka stanowi zbiór 24 tekstów, których motywem wspólnym jest przemoc w rozmaitych odmianach. Zakres chronologiczny opracowań jest bardzo szeroki. W tomie można spotkać się z bardzo zróżnicowaną perspektywą badawczą. Część autorów skupia się na ujęciu wręcz... więcej »
Publikacja liczy 17 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych gnuśności, lenistwa i złych nawyków. Zbiór artykułów jest efektem współpracy doktorantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z badaczami reprezentującymi różne instytucje naukowe.... więcej »
Autor podjął próbę odpowiedzi na pytania: Czy „Wielki program” rozbudowy rosyjskiej marynarki wojennej, w którym kluczowe miejsce wyznaczono Flocie Bałtyckiej, był realizowany? Jakie były koncepcje strategiczno-operacyjnego wykorzystania Floty Bałtyckiej oraz... więcej »
Autor podjął próbę odpowiedzi na pytania: Czy „Wielki program” rozbudowy rosyjskiej marynarki wojennej, w którym kluczowe miejsce wyznaczono Flocie Bałtyckiej, był realizowany? Jakie były koncepcje strategiczno-operacyjnego wykorzystania Floty Bałtyckiej oraz... więcej »
Książka poświęcona Witoldowi Adamowi Czartoryskiemu zawiera wątki zupełnie nieznane dotychczasowej literaturze przedmiotu. Biografia stanowi efekt długotrwałych kwerend archiwalnych i bibliotecznych, głębokiego namysłu nad problematyką badawczą oraz znakomitej... więcej »
Praca poświęcona jest diecie i potrawom spożywanym przez szlachtę angielską na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Opisano w niej charakter społeczeństwa angielskiego w XV i XVI wieku, rezydencje szlacheckie i organizację ich dworów, a także sposób... więcej »
Autorka zarysowała portret zbiorowy kobiet żyjących w Nowej Hucie w latach 1956–1970. Ukazała szereg ciekawych informacji na temat realiów Polski w okresie, gdy I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był Władysław Gomułka.... więcej »
[…] zrodziła się UNRRA – United Nations Relief and Rehabilitation Administration – wojenne dziecko Narodów Zjednoczonych, zwiastun nowych lepszych czasów, trwałego pokoju i nowego porządku światowego. UNRRA, skrojona na miarę największej w historii ludzkości... więcej »
Książka na temat historii wybranych rodzin niemiecko-austriackich urzędników, żyjących w Galicji w okresie od pierwszego rozbioru Polski do końca I wojny światowej. Autorka przedstawia losy poszczególnych generacji, kariery zawodowe i stosunki rodzinne ich... więcej »
Publikacja ukazuje się w setną rocznicę obrad Sejmu Nauczycielskiego i prezentuje główne osiągnięcia edukacyjne dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Tom podzielony został na dwie części, w pierwszej z nich zawarto artykuły na temat obrad Sejmu Nauczycielskiego,... więcej »
Książka jest bardzo ciekawa, nowatorska i oparta na imponującej kwerendzie źródłowej. Autorka dokonała wnikliwej i wielowątkowej analizy staropolskiego macierzyństwa […] ujawniła wiele dramatycznych niuansów, które pozwalają spojrzeć na ówczesne matki jak... więcej »
Autor podjął tematykę pojęć, którymi operują nauczający i uczący się geografii. Omawia zagadnienia dotyczące pojęcia (istota, funkcja, kreacja, struktura i cechy), następnie rozwija związaną z tym terminologię, definiowanie, korelację międzyprzedmiotową i... więcej »
Książka poświęcona jest niezwykłym Polakom - ludziom, którzy dzięki swej ciekawości świata dokonywali często nietuzinkowych czynów. Jedni poszerzali naszą wiedzę, pokazując i objaśniając mechanizmy funkcjonowania świata, inni wbrew przeciwnościom urzeczywistniali... więcej »
Autor, znakomity znawca historii i metodologii geografii oraz filozofii nauk, w swym erudycyjnym studium poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego uznawana niegdyś za „matkę nauk” geografia zepchnięta została na margines? Dlaczego tak daleko ta... więcej »
Przedmiotem badań Autorki była dotychczas słabo rozpoznana problematyka poziomu i jakości życia mieszkańców w kontekście funkcjonowania usług w dużym mieście, w tym przypadku w regionie miejskim Krakowa. Wielowątkowość pracy i jej interdyscyplinarny charakter... więcej »