Monografia stanowi przyczynek do wyjaśnienia relacji rosyjsko-ukraińskich i naświetla wieloletnie przyczyny narastania konfliktu w Donbasie. Autor opisuje m.in. sytuację historyczno-polityczną na pograniczu Rosji i Ukrainy, przeprowadza charakterystykę mediów... więcej »
Najnowsza propozycja Barbary Obtułowicz doskonale wpisuje się w dotychczasowy cykl biografii przygotowanych przez krakowską badaczkę, podobnie jak wcześniejsze pozycje książkowe, oferując wielowymiarowy obraz postaci niezwykle ciekawej: kobiety, przedstawicielki... więcej »
W tomie zaprezentowano jedenaście artykułów poświęconych szerokiej problematyce związanej z książkami i czasopismami w postaci cyfrowej. Ich autorami są badacze książki i czytelnictwa, medioznawcy oraz praktycy zajmujący się m.in. udostępnianiem elektronicznych... więcej »
Podstawę rozważań stanowią treści pamiętników nauczycieli, na podstawie których odkryte zostały niepowtarzalne przeżycia i doświadczenia ich codziennego życia. Pamiętniki pokazują świat subiektywny, przeżywany tu i teraz, prezentują fakty i wydarzenia w indywidualnej... więcej »
Monografia rozpoznaje i opisuje fenomen współczesnych grup czytelniczych działających w Krakowie i w Wieliczce na tle ewolucji praktyk lekturowych i przemian w obrębie teorii recepcji. Książka jest skierowana do osób, które dostrzegają głębokie zależności... więcej »
Autorka opracowała historyczny księgozbiór obejmujący zarówno dawną książkę, jak i rękopisy, archiwalia, zbiory rycin czy obrazy Piotra Moszyńskiego. Podjęła się oceny znaczenia biblioteki w kontekście kultury romantycznej oraz stworzenia modelu biblioteki... więcej »
W niniejszym tomie zebrane zostały teksty dotyczące przede wszystkim technologicznych kompetencji bibliotekarzy, omawiające wszechstronnie takie zagadnienia, jak wpływ mediów społecznościowych na pracę bibliotekarza i rozwój usług bibliotecznych, nowe formy... więcej »
Autorka przebadała zawartość 25 roczników popularnego krakowskiego dziennika. Zbadała nadto wszystkie, nawet drugorzędne publikacje mające związek z tematem, głównie źródła archiwalne, odnoszące się do dysponentów gazety, instytucji państwowych i publicznych,... więcej »
Głównym celem badań Autora była systematyzacja i ocena dorobku naukowego dotyczącego historii prasy polskiej do 1918 roku na przestrzeni lat 1945-2009. Podstawowa wartością tej rozprawy jest sprawdzenie oryginalnej metody zastosowanej po raz pierwszy w takim... więcej »
Publikacja zawiera 22 teksty poświęcone ekslibrisowi. Ich autorami są polscy i zagraniczni badacze, kolekcjonerzy i miłośnicy proweniencji, reprezentujący różne instytucje nauki i kultury – uniwersytety, muzea, biblioteki, galerie. Prace nad publikacją rozpoczęto... więcej »