Kluczowym pytaniem badawczym, na które odpowiadają Autorzy, jest status prawny osób z niepełnosprawnościami. W publikacji przedstawiono szerokie ujęcie tego zagadnienia, analizując takie aspekty, jak: orzecznictwo, rehabilitacja społeczna i zawodowa, zaopatrzenie... więcej »
Eseje w tym zbiorze – wybrane spośród wielu – dzielą się na trzy części. Pierwsza część „Wymiar prawny” odnosi się do skutków wojny w perspektywie prawnej; część druga – „Wymiar społeczno‑ ekonomiczny” podejmuje tematykę postrzegania wojny z uwzględnieniem... więcej »
Autorzy m.in. poruszyli takie zagadnienia jak: sprzeciw pokrzywdzonego na skazanie bez rozprawy, kosztów mediacji, zabezpieczenia praw pokrzywdzonego w trybach konsensualnych; zakres dopuszczalnej ingerencji organu procesowego w treść wniosku o dobrowolne... więcej »
Monografia nie ma na celu jednoznacznej oceny piractwa w wymiarze etycznym, lecz ukazanie skali i mechanizmów piractwa wśród adolescentów reprezentujących dwa kraje z Grupy Wyszehradzkiej z uwzględnieniem wybranych mechanizmów warunkujących edukację i wychowanie... więcej »
Książka dotyczy kwestii, która budzi ogromne kontrowersje i wątpliwości natury prawnej. (...) Problematyka wykorzystywania sztucznej inteligencji w działaniach wojennych podejmowana jest też w licznych czasopismach poświęconych obronności, wojsku, bezpieczeństwu... więcej »
Autorzy ukazali istotę mediacji cywilnej i liczne węzłowe problemy, związane ze stosowaniem regulacji prawnych w praktyce sądów i samych mediatorów. Na szczególną uwagę zasługują teksty traktujące o: przeszkodach na drodze ugodowego likwidowania sporów... więcej »