Autor podejmuje tematykę wychowania chrześcijańskiego z perspektywy interdyscyplinarnej, wskazując na zagrożenia współczesności. Aspekty teologiczne, biblijne, filozoficzne, etyczne, pedagogiczne i psychologiczne – wzajemnie się dopełniają, tworząc spójną... więcej »
Zawarte w monografii teksty to efekt wspólnej refleksji nad życiem i twórczością dziewiętnastowiecznych pisarek, podjętej przez badaczy reprezentujących wiodące ośrodki akademickie w kraju i różne pokolenia licealistów, poprzez studentów i doktorantów, po... więcej »
Redaktorski tandem, jaki tworzą Roman Kochnowski i Jarosław Jastrzębski od pewnego czasu obdarowuje nas cennymi publikacjami dotyczącymi konfliktów morskich. Obaj są zresztą w tej dziedzinie autorami o uznanym dorobku. Same więc nazwiska nastrajać muszą optymistycznie... więcej »
Pełen obraz działań pomocowych prowadzonych przez międzynarodowe organizacje pozarządowe na terenie Ugandy możliwy jest do uzyskania tylko w oparciu o rozpoznanie historycznych, kulturowych i społecznych uwarunkowań tego regionu. Stąd też w zakresie tematycznym... więcej »
Zaprezentowany zbiór artykułów zawiera różny zakres tematyczny, pozwala spojrzeć na zmianę w organizacjach różniących się między sobą w zakresie realizacji celów. Ta różnorodność daje możliwość prześledzenia kierunku zachodzących w nich zmian, co może zwiększyć... więcej »
Książka ukazuje człowieka, jako istotę autobiograficznej i transformującej się refleksji, istotę stawania się, zmierzania się ze złem i kreowania dobra, istotę, która mimo przeciwności losu próbuje odzyskać poczucie życiowej satysfakcji. To optymistyczne przesłanie... więcej »
Książka ukazuje człowieka, jako istotę autobiograficznej i transformującej się refleksji, istotę stawania się, zmierzania się ze złem i kreowania dobra, istotę, która mimo przeciwności losu próbuje odzyskać poczucie życiowej satysfakcji. To optymistyczne przesłanie... więcej »
Autorka opracowała historyczny księgozbiór obejmujący zarówno dawną książkę, jak i rękopisy, archiwalia, zbiory rycin czy obrazy Piotra Moszyńskiego. Podjęła się oceny znaczenia biblioteki w kontekście kultury romantycznej oraz stworzenia modelu biblioteki... więcej »
Autorka opracowała historyczny księgozbiór obejmujący zarówno dawną książkę, jak i rękopisy, archiwalia, zbiory rycin czy obrazy Piotra Moszyńskiego. Podjęła się oceny znaczenia biblioteki w kontekście kultury romantycznej oraz stworzenia modelu biblioteki... więcej »
Chilijski poeta Felipe González Alfonso (ur. 1980), jako trzynastoletni chłopiec, odnalazł w domu babki stare gazety, w których informowano o śmierci jego dziadka. To wydarzenie po latach zainspirowało go do stworzenia zbioru wierszy. Przekład owej „kroniki... więcej »
Celem badań przeprowadzonych przez autorkę było przeanalizowanie najczęściej występujących zmian inwolucyjnych u osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zbadanie, czy i w jakim zakresie wiek, płeć, miejsce zamieszkania i aktywność zawodowa je różnicują.... więcej »
Autorzy zaprezentowali obserwacje zmian w zachowaniach prokreacyjnych dla lat 19902010, przyjmując jako punkt odniesienia dla sytuacji w Polsce zjawiska występujące w tym względzie w innych krajach europejskich, zwłaszcza tych najludniejszych. W pracy zastosowano... więcej »
Publikacja przedstawia szczegółowo treść zasad dobrego rządzenia w prawie Unii Europejskiej na przykładzie tworzenia i wdrażania polityk unijnych w sektorach: telekomunikacyjnym, energetycznym, kolejowym i pocztowym. Zaprezentowane w książce rozważania obejmują... więcej »
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera studia poświęcone wybranym motywom maryjnym w dawnej poezji polskiej: Niepokalanemu Poczęciu, Zwiastowaniu, Świętej Rodzinie oraz Stabat mater dolorosa, druga natomiast analizy konkretnych tekstów: Bogurodzicy,... więcej »
Atrakcyjna, mądra książka dla studentów i nauczycieli plastyki pióra artystki malarki a jednocześnie doświadczonego metodyka i pedagoga zajmującego się zagadnieniami wychowania przez sztukę. Na kanwie dzieł Van Gogha uczy patrzeć na sztukę. Dodatkowym jej... więcej »
Wybór problematyki podyktowany został pragnieniem zbadania, jakiego znaczenia nabierają podstawowe pojęcia polityczne i filozoficzne świata rzymskiego pod wpływem myśli chrześcijańskiej. Praca podzielona jest na pięć nawzajem uzupełniających się rozdziałów;... więcej »
Praca stanowi przydatne Kompedium wiedzy o mediach. [...] Jest popularnym zarysem, o wartkiej narracji, czyta się ją przyjemnie. Nazwisko autora, znawcy mediów, jest dobrą rekomendacją dla czytelnika. [...] Dobrym pomysłem jest opracowana przez Zbigniewa Bauera... więcej »
Aktion Saybusch to nazwa specjalnej operacji przymusowego wysiedlenia polskich obywateli z terenów Żywiecczyzny w czasie II wojny światowej. W ramach projektu Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń badaniom poddano wieś Gilowice. W 1940 roku z... więcej »
Książkę wyposaża czytelnika – rodzica bądź opiekuna małego dziecka – zarówno w narzędzia, jak i wskazówki diagnostyczne. Dzięki wymienionym zabawom może uzyskać ważne informacje dotyczące rozwoju dziecka, w tym wyłowić pierwsze symptomy zaburzeń, ale także... więcej »
Monografia stanowi efekt współpracy zespołu wybitnych profesjonalistów, którzy zajęli się wykorzystaniem nowych koncepcji dotyczących roli analizy ruchów gałek ocznych w ocenie funkcjonowania percepcyjnego oraz aktywności poznawczej dzieci przejawiających... więcej »
Monografia w sposób interdyscyplinarny przedstawia te trzy zjawiska. Gromadzi teksty z zakresu filozofii, historii, teologii, historii sztuki, prawa i literaturoznawstwa. Publikacja liczy 15 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych zazdrości,... więcej »
Publikacja porusza najważniejsze zagadnienia i problemy ogólnej psychologii emocji. Przedstawia znaczenie emocji, akcentuje ich centralną rolę w zachowaniu człowieka. Stara się odpowiedzieć na pytania, które od dawna nurtują psychologów. Jak w ogóle można... więcej »