Książka jest pozycją nowatorską. Wciąż – po 10 latach od pierwszego ujęcia monograficznego – ujmuje świeżością spojrzenia Autora i atrakcyjnością zaproponowanych sposobów interpretacji. Wieloaspektowy i pogłębiony ogląd powoduje, że mediosfera jawi się jako heterogeniczny z natury, naznaczony ideologicznie i uwikłany w konteksty odbiorcze fenomen współczesnego życia społecznego […]. Należy wskazać niezwykłą wartość omawianej propozycji pojęciowo-teoretyczno-metodologicznej jako jednej z nielicznych oryginalnych polskich teorii, stanowiących wkład polskiego badacza w rozwój współczesnej myśli humanistycznej. Niewiele jest tego rodzaju twórczych koncepcji, o kształcie spójnej i dojrzałej metodologii, które by na rynku idei nauk humanistycznych miały szansę stać się trwałym osiągnięciem tej rangi.
Fragment recenzji
Autorzy wykazali, że disco polo nie tylko może, ale wręcz powinno być objęte refleksją naukową. Spojrzeli przy tym na ten nurt jako na fenomen socjologiczno-kulturowy, o którego specyfice decyduje nie tylko muzyka, ale także teksty. W monografii przeprowadzono... więcej »
Rozważania zgromadzone w tomie tematycznie oscylują wokół czterech głównych zagadnień: nauczania języka polskiego jako obcego, nauczania języka polskiego za granicą (na emigracji), bilingwizmu oraz interferencji językowych, logopedii, translatologii, wreszcie... więcej »