Dialog z tradycją, t. 10: Od tradycji do antytradycji - okładka książki

Dialog z tradycją, t. 10: Od tradycji do antytradycji

Autor: Ewa Horyń, Stanisław Koziara, Ewa Młynarczyk, Magdalena Puda-Blokesz

Monografia podejmuje zagadnienie tradycji w jej wielowymiarowym ujęciu, analizując zarówno aspekty kontynuacyjne, jak i dyskontynuacyjne. Osobnemu namysłowi poddane zostały procesy, które determinują trwałość bądź zmienność współczesnych zjawisk językowych i kulturowych.

Oprawa twarda
Rok wydania 2024
Liczba stron 450
Wymiar [mm] 155x220
EAN 9788368260342
ISBN 9788368260342
Data 2025-02-17
ID 625184
cena 55.00 zł
Autor także

U źródeł polskiej terminologii logopedycznej. Obwodowy narząd mowy

Marceli Olma, Ewa Horyń, Mirosław Michalik

Książka stanowi część serii wydawniczej, której celem jest kompleksowe przedstawienie terminów i nazw używanych przez współczesnych logopedów oraz określeń, które kiedyś funkcjonowały w odniesieniu do zjawisk związanych z logopedią. Tom ten koncentruje się... więcej »

cena 55.00 zł

Galicyjskie drogi ku niepodległości

Stanisław Koziara, Mariusz Wołos (red.)

Tytułowa formuła tej publikacji jest wiernym odwzorowaniem przewodniego hasła, jakie w roku 2018 towarzyszyło na terenie Ziemi Dąbrowskiej obchodom stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kierowany do czytelniczego odbioru tom prac jest częścią tego... więcej »

cena 43.00 zł

Bieda jako polski koncept językowo-kulturowy

Ewa Młynarczyk

Czytelnik otrzymuje studium na temat jednego z najważniejszych polskich konceptów językowo-kulturowych, czyli BIEDY. Zagadnieniem tym w sposób kompleksowy dotychczas w Polsce nikt się nie zajmował. Do atutów książki należą: uwzględnienie bardzo szerokiego... więcej »

cena 45.00 zł

Dziedzictwo mitologii starożytnych w polskiej chrematonimii funeralnej

Magdalena Puda-Blokesz

Monografia jest poświęcona kwestii nazewnictwa. Zakres badań został ograniczony do nazw ze sfery usług typowo pogrzebowych i powiązanych z pogrzebami, w których wystąpiły elementy nawiązujące do mitologii. Celem książki jest ustalenie prawidłowości obserwowanych... więcej »

cena 40.00 zł

Słownictwo z zakresu górnictwa solnego XVI-XVIII wieku na tle polszczyzny ogólnej. Seria: Prace Monograficzne 826

Ewa Horyń

Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI-XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery - eksploatację soli i handel nią.... więcej »

cena 39.00 zł

Nie święci garnki lepią. Obraz rzemiosła utrwalony w polskiej frazeologii

Ewa Młynarczyk

Najważniejszym zadaniem, jakie postawiła sobie Autorka, było zrekonstruowanie językowego obrazu świata, wyłaniającego się ze zgromadzonego materiału frazeologicznego. Przestudiowanie odpowiedniej literatury historycznej i etnograficznej pozwoliło Autorce przyporządkować... więcej »

cena 48.08 zł

Tradycyjne biblizmy a nowe polskie przekłady Pisma Świętego (ujęcie filologiczno-normatywne)

Stanisław Koziara

Celem Autora była ocena tradycyjnych wyznaczników polszczyzny biblijnej w języku współczesnych przekładów Pisma Świętego. Na podstawę źródłową złożyły się niemal wszystkie najważniejsze tłumaczenia całości, części lub pojedynczych ksiąg biblijnych, jakie powstały... więcej »

cena 51.75 zł

U źródeł polskiej terminologii logopedycznej. Podstawy teoretyczne i metodologiczne

Mirosław Michalik, Ewa Horyń, Marceli Olma

Zebrany materiał językowy, głównie o proweniencji medycznej, wyodrębniony na podstawie kryterium tematycznego, uporządkowany został w oparciu o pewien schemat obejmujący dwie płaszczyzny: językową oraz kulturową. Omawiana leksyka tematyczna dotyczy następujących... więcej »

POZYCJA NIEDOSTĘPNA

Polskie słownictwo handlowe XVI i XVII wieku (na materiale krakowskich ksiąg praw miejskich i lustracji królewszczyzn)

Ewa Młynarczyk

Obiektem zainteresowań Autorki jest, nieopracowana dotychczas, część leksyki ogólnej dotycząca handlu, a zwłaszcza historyczne słownictwo związane z lokalną wymianą towarową należące do leksyki potocznej, powszechnie używanej i rozumianej przez przeciętnego... więcej »

POZYCJA NIEDOSTĘPNA