Książka stanowi część serii wydawniczej, której celem jest kompleksowe przedstawienie terminów i nazw używanych przez współczesnych logopedów oraz określeń, które kiedyś funkcjonowały w odniesieniu do zjawisk związanych z logopedią. Tom ten koncentruje się na szczegółowej analizie terminów związanych z obwodowym narządem mowy. Autorzy proponują dogłębną analizę znaczeniową, etymologiczną, historyczną i pragmatyczną. Wartością wyróżniającą książkę jest szerokie tło kontekstowe, które pokazuje, jak terminologia logopedyczna jest powiązana z ogólnym leksykonem, frazeologią, słownictwem gwarowym, a także terminologią stosowaną w różnych językach europejskich. Ta pozycja to nie tylko słownik pojęć, ale także cenna lektura dla logopedów, językoznawców i wszystkich osób zainteresowanych historią oraz ewolucją terminologii w tej dziedzinie. Wzbogaca wiedzę na temat narządu mowy, a także ukazuje, jak terminologia logopedyczna funkcjonuje w szerokim kontekście lingwistycznym i kulturowym.
W rozdziale I dokonano wprowadzenia do dziedziny aktywności terapeutycznej, jaką jest komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Rozdział II dotyczy przede wszystkim podmiotów refleksji naukowej. Rozdział III stanowi podwaliny pod proponowaną lingwistykę... więcej »
Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI-XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery - eksploatację soli i handel nią.... więcej »
Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI-XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery - eksploatację soli i handel nią.... więcej »
Bohaterami pracy są uwiecznieni w listach do siebie Helena z hrabiów Dzieduszyckich Pawlikowska oraz Mieczysław Pawlikowski. Wieloletnie wierne małżeństwo trwało 44 lata, a przeżywane okresy rozłąki wypełniała korespondencja. Autor wykorzystał 537 listów Pawlikowskiego... więcej »
Rozprawa wnosi istotne wartości do badań nad kompetencją składniową. Jej Autor nie ogranicza się do lingwistycznej analizy zjawiska, lecz wykorzystuje zdobycze innych nauk, takich jak psychologia, neurologia czy filozofia. Ze względu na wykorzystanie materiału... więcej »
Zebrany materiał językowy, głównie o proweniencji medycznej, wyodrębniony na podstawie kryterium tematycznego, uporządkowany został w oparciu o pewien schemat obejmujący dwie płaszczyzny: językową oraz kulturową. Omawiana leksyka tematyczna dotyczy następujących... więcej »
Monografia wzbogaca naszą wiedzę na temat języka poetyckiego W. Byrskiego, pokazuje warsztat pisarski poety i bogactwo środków stylistycznych służących kreacji świata przedstawionego utworów poetyckich. Opracowanie jest głęboko osadzone w tradycji badań nad... więcej »