Wieloautorska monografia dokumentuje barwny i różnorodny obraz współczesnej filologii – badań w zakresie literatury, języka, a po części także i glottodydaktyki. Autorzy opracowania obracają się w kręgu problematyki dziejów i współczesności, nie ograniczając się w swych rozważaniach do wąsko pojmowanych dyscyplin humanistycznych. W wielu wypadkach wykraczają bowiem poza ich ramy, sięgają do mniej i bardziej zamierzchłej historii, historii kultury, obyczajowości i wierzeń naszych przodków.
W prezentowanym tomie, którego motywem przewodnim jest przenikanie się teraźniejszości i przeszłości, nie mogło zabraknąć tekstów, nawiązujących do twórczości takich zapomnianych postaci jak Tadeusz Bułharyn, studiów poświęconych zagadnieniu nowego dramatu... więcej »
Wieloautorska monografia dokumentuje barwny i różnorodny obraz współczesnej filologii – badań w zakresie literatury, języka, a po części także i glottodydaktyki. Autorzy opracowania obracają się w kręgu problematyki dziejów i współczesności, nie ograniczając... więcej »
Autorka wzięła na warsztat osobowość artystyczną Michaiła Zoszczenki oraz jego twórczość ze szczególnym naciskiem na zupełnie nieznaną, nawet historykom literatury, trylogię. Zadała sobie mnóstwo trudu, by dotrzeć do wszystkich materiałów źródłowych, zgromadziła... więcej »
Zbiór jest pokłosiem międzynarodowego spotkania specjalistów w zakresie języków wschodniosłowiańskich. Zróżnicowany pod względem tematycznym i metodologicznym, daje reprezentatywny obraz współczesnego językoznawstwa wschodniosłowiańskiego. Artykuły zostały... więcej »