Książka ma na celu ukazanie życia Polaków obecnie mieszkających w Austrii, którzy wyjechali na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Celem socjologicznych badań było uchwycenie ewentualnych różnic pomiędzy profilem społeczno-demograficznym wyjeżdżających, różnic w motywacji skłaniającej do wyjazdu (przyczyny), w planach na pobyt lub powrót, ale też w sposobie adaptacji do społeczeństwa przyjmującego. Praca składa się z trzech części: teoretycznej (obejmującej wybrane teorie migracji, przedstawienie historycznego rysu emigracji, na tym tle emigracji do Austrii, jak również statystyczny obraz Polaków mieszkających w Austrii), metodologicznej (z problemami badawczymi i hipotezami) oraz badawczej, która obejmuje analizę badań, przeprowadzonych wśród Polaków mieszkających w Austrii.
Opracowanie próbą opisu i analizy komunikowania się w relacjach międzyludzkich i dziennikarstwie w aspekcie prawdomówności i kłamstwa. Nie ma tu znaczenia na jakim poziomie przebiega komunikowanie, ważne natomiast jest w jaki sposób ono przebiega, jaka przestrzeń... więcej »
Zamieszczone w tomie teksty dotyczą struktur państwa (Polski i Białorusi), węziej kwestii duchowości, postaw religijnych młodzieży studenckiej i rodziny, seksualności, dysfunkcji w relacjach społecznych, sytuacji osób dotkniętych skutkami chorób. Prezentują... więcej »