Wolność egzystencjalna zajmuje kluczowe miejsce nie tylko w pismach czysto filozoficznych, ale też – jako wolność wspólnoty ludzkich egzystencji – w rozprawach z zakresu Jaspersa filozofii politycznej i społecznej […]. Dlatego zarówno jego diagnozy współczesnej sytuacji, jak i te prezentowane przez innych filozofów współczesnych, skupiają się na przedstawianiu dzisiejszych zagrożeń wolności wynikających z uwarunkowań historycznych, a także rozmaitych form zniewolenia, iluzji wolności, wolności fałszywej czy wręcz lęku przed wolnością, wreszcie różnych sposobów ucieczki przed nią.
ze Wstępu
Karl Jaspers główny cel filozofii, a zarazem przesłanie swego dzieła widział w tym, by we współczesnej epoce, w bieżącym czasie odnaleźć pozaczasowy, odwieczny sens. Zamieszczone w tomie artykuły zawierają wszechstronne omówienia jego ujęcia philosophiae perennis... więcej »
Autorzy artykułów omawiają podstawowe założenia programu filozoficznego Karla Jaspersa, które stoją u podstaw jego diagnozy epoki, podejmują na nowo i analizują jego pytania o to, jak możliwe jest życie osobowe w świecie bezosobowym, jak być wolnym w świecie... więcej »