Autorka podejmuje zagadnienie sekularyzacji i jej wpływu na małżeństwo i rodzinę. Wychodząc od opisu znaczenia i miejsca religii w życiu indywidualnym i społecznym, wskazuje na źródła i przejawy sekularyzacji. Następnie ukazuje obraz małżeństwa i rodziny w kulturze chrześcijańskiej oraz procesy przemian od tradycyjnej rodziny sakralnej do współczesnej rodziny laickiej, by w kolejnych rozdziałach opisać proces sekularyzacji i jego oddziaływanie w trzech wymiarach: indywidualnym, grupowym i społecznym.
Autorka pracy omawia specyfikę profesji pracownika socjalnego, a w części empirycznej wyniki badań prowadzonych wśród przedstawicieli tego zawodu z województwa podkarpackiego. Zagadnienie wypalenia zawodowego ukazuje w czterech obszarach: deformacji osobowości,... więcej »
Obszerne i oryginalne i nowatorskie opracowanie na temat zmian zachodzących w instytucjonalnej opiece społecznej od czasów najdawniejszych po współczesne. Autorka analizuje funkcjonowanie domów pomocy społecznej w różnych wymiarach: materialnym, osobowym,... więcej »