Publikacja podkreśla fenomen „ślepoty dorosłego”, jego nieczułości i niezrozumienia osoby dziecka. Kwestia aktualności etyki Korczaka oraz Montessori w ujęciu autorek wyraża się przed wszystkim jako przeciwdziałanie zobojętnieniu, utracie wrażliwości na krzywdę dziecka. Książka uświadamia skalę problemu, prowokuje do zmiany myślenia, a przede wszystkim pobudza empatię wobec niewinnych istot.
Opracowanie próbą opisu i analizy komunikowania się w relacjach międzyludzkich i dziennikarstwie w aspekcie prawdomówności i kłamstwa. Nie ma tu znaczenia na jakim poziomie przebiega komunikowanie, ważne natomiast jest w jaki sposób ono przebiega, jaka przestrzeń... więcej »
Jak dzisiaj mówimy o dobru, jak spieramy się o jego wartość, gdzie próbujemy odnaleźć jego ślady, gdzie szukać jego źródeł? Czy zwierzęta i środowisko są naturalną częścią dobra? Kim powinien być dobry człowiek? Czym jest dobre działanie czy dobra norma? Próbę... więcej »
Obszerny zbiór tekstów reprezentujących szeroki wachlarz rozważań poświęconych relacji zła z życiem ludzkim i wartościami wyznaczającymi pewne standardy moralne naszej cywilizacji. Reprezentowane poglądy, koncepcje, przekonania odwołują się do ujęć klasycznych,... więcej »