Wspomnienia sybiraków z Leeds to trzeci tom serii zatytułowanej „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich sybiraków z Wielkiej Brytanii”. W publikacji z Leeds znajduje się 21 relacji wspomnieniowych polskich sybiraków.
Rozproszeni po świecie polscy sybiracy tworzą rodzaj bardzo specyficznej diaspory polskiej na różnych kontynentach. Do nich w ostatnich latach udali się pracownicy i studenci Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, aby nagrać relacje ostatnich... więcej »
Książka stanowi zbiór 24 tekstów, których motywem wspólnym jest przemoc w rozmaitych odmianach. Zakres chronologiczny opracowań jest bardzo szeroki. W tomie można spotkać się z bardzo zróżnicowaną perspektywą badawczą. Część autorów skupia się na ujęciu wręcz... więcej »
Książka stanowi zbiór 24 tekstów, których motywem wspólnym jest przemoc w rozmaitych odmianach. Zakres chronologiczny opracowań jest bardzo szeroki. W tomie można spotkać się z bardzo zróżnicowaną perspektywą badawczą. Część autorów skupia się na ujęciu wręcz... więcej »
Autorka zarysowała portret zbiorowy kobiet żyjących w Nowej Hucie w latach 1956–1970. Ukazała szereg ciekawych informacji na temat realiów Polski w okresie, gdy I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był Władysław Gomułka.... więcej »
Piąty tom zawiera 28 relacji świadków historii. Zdecydowana większość z nich (22 osoby), to Kresowiacy, którzy w latach 1940-1941 poddani zostali przez NKWD przymusowej deportacji w głąb ZSRS. Zamieszczone w niniejszej publikacji przeżycia polskich sybiraków... więcej »
Czwarty tom zawiera 27 relacji polskich sybiraków - pochodzących głównie z Kresów Polaków deportowanych na wschód po wybuchu drugiej wojny światowej - których losy wpisują się w skomplikowaną historię XX wieku. Do książki dołączono płytę z nagraniem fragmentów... więcej »
W ręce Czytelnika trafia drugi tom relacji źródłowych polskich sybiraków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Są to wspomnienia 23 Polaków z Bradford. Na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej trafiło najwięcej uchodźców znad Wisły. Byli to w większości ludzie,... więcej »
Przedmiotem pracy jest mało znany epizod ukazujący wysiłki księcia Adama Czartoryskiego i jego współpracowników, mające na celu organizację legionów polskich w Egipcie w latach 1833-1834. Wybrany przez Autora temat jest interesujący i ważki naukowo, a do tego... więcej »
Problematyka książki skupiona jest wokół postaci Janusza Korczaka, jego spuścizny oraz wątków powiązanych z czasami, w których żył Stary Doktor. Praca była inspirowana wydarzeniami Roku Korczakowskiego i jest owocem polsko-izraelskiej współpracy pomiędzy Uniwersytetem... więcej »
Autor ukazuje złożone losy jednej z najważniejszych postaci emigracyjnego ugrupowania politycznego - Hotelu Lambert. Ludwik Bystrzonowski, krakowianin z urodzenia, powstaniec listopadowy należał do najbliższych współpracowników Adama Jerzego Czartoryskiego.... więcej »
Aktion Saybusch to nazwa specjalnej operacji przymusowego wysiedlenia polskich obywateli z terenów Żywiecczyzny w czasie II wojny światowej. W ramach projektu Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń badaniom poddano wieś Gilowice. W 1940 roku z... więcej »