Książka stanowi zbiór refleksji autorstwa wybitnych badaczek i badaczy literatury dziecięcej. Wnosi nową wiedzę na temat życia i twórczości Antoniny Domańskiej.
Tom jako całość ujawnia już zupełnie nowe tendencje i trendy, jakie badacze odkrywają w poezji dla młodego odbiorcy, która okazuje się czułym sejsmografem rejestrującym wszystkie przesunięcie, ruchy i zmiany w dotychczasowym, mocno się dotąd trzymającym modelu... więcej »
Pierwsza polska monografia dotyczącą autora Niekończącej się historii. Dla wszystkich zainteresowanych literaturą dziecięcą to lektura obowiązkowa. Książka będzie też ważna dla badaczy przekładu literackiego, dla czytelników pragnących poznać lepiej literaturę... więcej »
Zbiorowy tom poświęcony poecie, prozaikowi, tłumaczowi, jednemu z twórców polskiego ekspresjonizmu. Praca podejmuje szereg kwestii nowych, wcześniej sygnalizowanych lub pominiętych, które zostały dopracowane, uszczegółowione, inaczej „oświetlone”. Formuła... więcej »
Składające się na monografię teksty stanowią próby odpowiedzi na pytanie: jak się opowiada życie, z refleksją nad jego fazowością, liniowością, punktowością, węzłowością (węzłowatością) w biograficznych odsłonach. Fazy, linie, punkty, węzły - zdają się dobrze... więcej »
Autorki i autorzy niniejszego tomu skupiają się głównie (acz nie wyłącznie) na próbach odpowiedzi na pytanie o poetologiczną produktywność miast. Interesujące było dla nich prześledzenie, co w tym zakresie stanowi prolongatę, rozwinięcie lub rewizję istniejących... więcej »
Autorki i autorzy niniejszego tomu skupiają się głównie (acz nie wyłącznie) na próbach odpowiedzi na pytanie o poetologiczną produktywność miast. Interesujące było dla nich prześledzenie, co w tym zakresie stanowi prolongatę, rozwinięcie lub rewizję istniejących... więcej »
Zebrane w tomie prace są związane osobą księcia Poniatowskiego i dziejami jego kultu, miejscem w polskiej kulturze i myśli edukacyjno-wychowawczej. Stanowią wachlarz różnych zbliżeń, dokumentowanych przez różne wycinki polskiej kultury, głównie z wieku XIX... więcej »
Monografia na temat przemian i metamorfoz gatunku, jakim jest kołysanka. Materiał, jaki poddała badaniom autorka, jest w pełni reprezentatywny, ponieważ wybrane zostały wszystkie zjawiska wybitne i ogromna grupa utworów dobrych, ale już drugorzędnych. Autorka... więcej »
Drugi tom studiów poświęconych motywowi kamienia, tym razem głównie obecności tej tematyki w języku i kulturze. Teksty podzielono na następujące części: Imiona i języki kamienia, Pamięć kulturowa i kamień, Kamień w kulturze sepulkralnej, Estetyki kamienia,... więcej »
Zawarte w zbiorze prace składają się na wielowymiarowy opis kamienia jako składnika literacko-kulturowego kodu. Pierwszy tom, w układzie którego zachowano względną chronologię historycznoliteracką, eksponuje temat i motyw kamienia w literaturze polskiej... więcej »
Autorzy tomu – często znani badacze twórczości dla najmłodszych – podjęli temat nierozpoznany dotąd w pracach dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Kraków ukazywany jest jako miejsce magiczne. Opowieści o nim snują mieszkańcy miasta i pisarze, tacy... więcej »
Monografia […] jest bardzo potrzebna, ponieważ wciąż brakuje obszernych, kompetentnie opracowanych i – w miarę możliwości – na bieżąco rejestrujących dokonania w powieści dla dziewcząt, opracowań. Dotyczy ponadto ważnej kategorii – powieści dla dziewcząt... więcej »
Głównym tematem monografii jest współczesna, bo powstająca po 1989 roku, twórczość Doroty Terakowskiej, pisarki dla dzieci i młodzieży. Autorzy udowadniają, że Terakowska nie traci na aktualności, nie jest anachroniczna, "nie starzeje się", zarówno jej proza,... więcej »
Autorka dokonuje wszechstronnego opisu, dokładnej i wnikliwej analizy oraz przekonującej interpretacji stosunkowo nowego w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży zjawiska, jakim jest realizm magiczny. Książka jest bogatym zbiorem wielu interesujących... więcej »