Monografia stanowi kompleksowe studium nad językiem poetyckim Wincentego Byrskiego. Autor analizuje bogaty materiał leksykalny, koncentrując się na historycznym aspekcie języka, stylistyce oraz polszczyźnie biblijnej. Książka oparta jest na metodologii językowego obrazu świata, co umożliwia wszechstronne spojrzenie na teksty literackie Byrskiego. Szczególną uwagę poświęcono motywom sakralnym, opisom ciał niebieskich oraz pejzażom i krajobrazom. Praca wpisuje się w nurt badań nad lingwistyką kulturową i stylistyką.
Książka stanowi część serii wydawniczej, której celem jest kompleksowe przedstawienie terminów i nazw używanych przez współczesnych logopedów oraz określeń, które kiedyś funkcjonowały w odniesieniu do zjawisk związanych z logopedią. Tom ten koncentruje się... więcej »
Bohaterami pracy są uwiecznieni w listach do siebie Helena z hrabiów Dzieduszyckich Pawlikowska oraz Mieczysław Pawlikowski. Wieloletnie wierne małżeństwo trwało 44 lata, a przeżywane okresy rozłąki wypełniała korespondencja. Autor wykorzystał 537 listów Pawlikowskiego... więcej »
Zebrany materiał językowy, głównie o proweniencji medycznej, wyodrębniony na podstawie kryterium tematycznego, uporządkowany został w oparciu o pewien schemat obejmujący dwie płaszczyzny: językową oraz kulturową. Omawiana leksyka tematyczna dotyczy następujących... więcej »
Monografia wzbogaca naszą wiedzę na temat języka poetyckiego W. Byrskiego, pokazuje warsztat pisarski poety i bogactwo środków stylistycznych służących kreacji świata przedstawionego utworów poetyckich. Opracowanie jest głęboko osadzone w tradycji badań nad... więcej »