Praca dotyczy najprostszych obserwacji i pomiarów, które mogą wykonać sami uczniowie w najbliższym otoczeniu szkoły. Autor wychodzi z założenia, że samodzielne poznawanie środowiska pomoże podtrzymać zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi, a w... więcej »
Autorzy na warsztat badawczy wzięli dotychczas słabo rozpoznaną w polskiej literaturze przedmiotu problematykę suburbanizacji w procesie migracyjnym. Za cel postawili sobie określenie natężenia i kierunków migracji, struktur migrantów oraz dokonujących się... więcej »
Ważne i wciąż aktualne kwestie zachowań konsumentów na rynku od lat skupiają uwagę ekonomistów, psychologów i socjologów. Centralną kategorią opracowania jest kategoria „preferencje konsumentów”, a więc pojęcie, które bezpośrednio odnieść można do potrzeb,... więcej »
Książka o jednym z wybitnych przyrodników i podróżników polskich drugiej połowy XIX wieku, który zasłużył się zebraniem kolekcji zoologicznych i botanicznych w Gujanie francuskiej i Peru. Na ich podstawie powstało wiele rozpraw z zakresu systematyki zoologicznej,... więcej »
Autor przeprowadził szeroko zakrojone badania nad koprofagicznymi chrząszczami należącymi do nadrodziny Scarabaeidae na terenie polskich Karpat. Praca oprócz informacji stricte entomologicznych, faunistycznych i ekologicznych zawiera szereg danych o dużym... więcej »
W pracy podjęto próbę poznania mechanizmów regulacji oraz modyfikacji przebiegu wybranych procesów życiowych trzech pospolitych gatunków mchów: Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J. Kop., Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm., Pleurozium schreberi (Willd.... więcej »
W pracy podjęto próbę poznania mechanizmów regulacji oraz modyfikacji przebiegu wybranych procesów życiowych trzech pospolitych gatunków mchów: Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J. Kop., Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm., Pleurozium schreberi (Willd.... więcej »
W polskiej literaturze naukowej na temat konsumpcji nie mamy zbyt wielu prac napisanych z perspektywy filozoficznej i etycznej. Praca sytuuje zjawisko konsumpcji w kontekście jednej z najgłębszych koncepcji etycznych wszech czasów – etyce Immanuela Kanta.... więcej »
Monografia zawiera artykuły, których autorki i autorzy są wrażliwi na trudności, jakie stwarza obecna organizacja szkolnictwa w Polsce i proponują sposoby ich przezwyciężenia. Wszystkich łączy świadomość, iż u podstaw każdego systemu edukacyjnego leżą koncepcje... więcej »
Choć zagadnienia wydają się specjalistyczne […], Krzysztof Mudyń umiejętnie wyszedł poza te wąskie ramy, umieszczając swoje rozważania w szerokim kontekście nauk społecznych, ekonomii czy wreszcie humanistyki. Książka oparta jest na solidnej wiedzy naukowej,... więcej »
Jest to książka frapująca. Hannah Arendt zaliczana jest standardowo do grona (wybitnych) filozofów polityki, ważnym zarówno ze względu na analizę reżimów hitlerowskiego i stalinowskiego, jak i poruszane przez nią kwestie żydowskie. [Natomiast autorka] wydobywa... więcej »
Wolność egzystencjalna zajmuje kluczowe miejsce nie tylko w pismach czysto filozoficznych, ale też – jako wolność wspólnoty ludzkich egzystencji – w rozprawach z zakresu Jaspersa filozofii politycznej i społecznej […]. Dlatego zarówno jego diagnozy współczesnej... więcej »
Monografia w sposób interdyscyplinarny przedstawia te trzy zjawiska. Gromadzi teksty z zakresu filozofii, historii, teologii, historii sztuki, prawa i literaturoznawstwa. Publikacja liczy 15 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych zazdrości,... więcej »
Zamieszczone w tomie teksty dotyczą struktur państwa (Polski i Białorusi), węziej kwestii duchowości, postaw religijnych młodzieży studenckiej i rodziny, seksualności, dysfunkcji w relacjach społecznych, sytuacji osób dotkniętych skutkami chorób. Prezentują... więcej »
David Bohm od 1986 roku corocznie przyjeżdżał do Ojai, aby poprowadzić spotkania, znane później jako „seminaria Davida Bohma”. W 1990 roku w miejscu, do którego wieczny tułacz Krishnamurti wracał przez kilkadziesiąt lat i gdzie stał jedyny dom, który mógł... więcej »
Praca ukazuje zderzenie się dwóch mentalności: sarmackiej i tej nazwanej przez Autorkę światową. Czytelnik może lepiej zrozumieć, jak myślały kobiety baroku, poznać ich relacje ze światem. Ukazano kobiecą codzienność, rozmaite troski i radości. Uwidoczniona... więcej »
Rozprawa dotyczy ważnego problemu – relacji sztuki i przemysłu w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jest to studium z zakresu życia artystycznego, którego autorka, opierając się na obszernej kwerendzie archiwalnej i prasowej, zarówno rekonstruuje podstawy... więcej »
Autor podejmuje problem ważny, związany z przemieszczaniem się, terytorialnym i społecznym, ludności wiejskiej w warunkach znacznych ograniczeń formalnych, ciążących na ludności chłopskiej w całym badanym okresie. Wpisuje migracje chłopskie w kolejne cykle... więcej »
Postacią pierwszoplanową książki jest Marcel Goldman, krakowianin, który w niezwykłych okolicznościach przeżył Holokaust, a po II wojnie światowej zamieszkał w Izraelu i zajął znaczące miejsce w bankowości. Na kanwie jego życia i dokonań zawodowych opisana... więcej »