Celem książki jest otwarcie dyskusji na temat zagadnień związanych z przeszłością polskiego wolnomularstwa, która cieszy się w Polsce nieprzemijającą popularnością. Na polskim rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu pozycji poświęconych tej tematyce, dlatego autorzy liczą, że inicjując taką dyskusję, w ograniczonym oczywiście zakresie, wypełnią pewną lukę.
Postacią pierwszoplanową książki jest Marcel Goldman, krakowianin, który w niezwykłych okolicznościach przeżył Holokaust, a po II wojnie światowej zamieszkał w Izraelu i zajął znaczące miejsce w bankowości. Na kanwie jego życia i dokonań zawodowych opisana... więcej »
Celem książki jest nie tylko przybliżenie okoliczności towarzyszących tytułowej odbudowie samorządu miejskiego w „duchowej” stolicy Polski – drugim obok Lwowa najważniejszym mieście Galicji, ale także ukazanie dotychczas słabo lub wcale nieznanych wątków wpisujących... więcej »
Praca poświęcona ważnemu i nieco zaniedbanemu tematowi - wpływie Żydów polskich na proces odbudowy niepodległego Izraela. Wśród autorów należy wymienić uczonych z Beit Berl College, Kibbutzim College and Yad Ya ari (Hashomer Hatzair Institute for Research... więcej »
Publikacja zawiera dziewiętnaście tekstów, których autorzy reprezentują różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Przeanalizowano konsekwencje, jakie epidemie wywołały wśród ludzi i zwierząt, oraz zwrócono uwagę na aspekty metodologiczne związane ze sposobami badań... więcej »
Badanie genezy, przebiegu i skutków procesów modernizacyjnych miast już od kilkudziesięciu lat zajmuje uwagę naukowców różnych dyscyplin. Autorzy w celu ukazania interesujących procesów sięgali po konkretne przykłady miast Europy Środkowej cechujących się... więcej »
Zbiór artykułów na temat życia codziennego Lwowa, zgrupowanych w dwóch częściach: Czas pokoju i Czas wojen i konfliktów. Część autorów opisuje codzienność z perspektywy pojedynczego człowieka, inni przyjęli szerszą perspektywę. Interesującą grupę stanowią... więcej »
Praca z zakresu historii społecznej, oparta na obszernej, rozproszonej literaturze przedmiotu oraz na selektywnie wybranych materiałach źródłowych. Poszczególne rozdziały poświęcone są “solidarności” wśród Żydów, ich udziałowi w życiu gospodarczym, politycznym... więcej »