Badanie genezy, przebiegu i skutków procesów modernizacyjnych miast już od kilkudziesięciu lat zajmuje uwagę naukowców różnych dyscyplin. Autorzy w celu ukazania interesujących procesów sięgali po konkretne przykłady miast Europy Środkowej cechujących się różnymi stopniami zurbanizowania. Zabieg ten umożliwił porównanie mechanizmów kształtujących miasta europejskie.
Książka nie jest tylko opracowaniem dziejów samej Izby, ale omówieniem jej działań na rzecz rozwoju gospodarczo-społecznego Lwowa, okręgu i całej wschodniej Galicji. Autor nie ograniczył swych studiów nad samą lwowską Izbą, ale zaprezentował jej losy na tle... więcej »
Celem książki jest nie tylko przybliżenie okoliczności towarzyszących tytułowej odbudowie samorządu miejskiego w „duchowej” stolicy Polski – drugim obok Lwowa najważniejszym mieście Galicji, ale także ukazanie dotychczas słabo lub wcale nieznanych wątków wpisujących... więcej »
Zbiór artykułów na temat życia codziennego Lwowa, zgrupowanych w dwóch częściach: Czas pokoju i Czas wojen i konfliktów. Część autorów opisuje codzienność z perspektywy pojedynczego człowieka, inni przyjęli szerszą perspektywę. Interesującą grupę stanowią... więcej »
Celem książki jest otwarcie dyskusji na temat zagadnień związanych z przeszłością polskiego wolnomularstwa, która cieszy się w Polsce nieprzemijającą popularnością. Na polskim rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu pozycji poświęconych tej tematyce, dlatego autorzy... więcej »