Skrzyżowanie Eduarda Mendozy i Naomi Klein. Z jednej strony fajerwerki humoru – i sytuacyjnego, i językowego – oraz erotyczne smaczki, z drugiej – smutna konstatacja o nieubłaganym uwikłaniu najbardziej szlachetnych pobudek w okrutną rzeczywistość koncernów, którą rządzi tylko i wyłącznie pieniądz. A na dodatek, humorystyczne migawki z pobytu w naszym kraju: kąśliwe uwagi na temat fonetyki języka polskiego, smaków polskiej kuchni, nieśmiertelny motyw polskiej wódki, nasze głębokie, a dla cudzoziemca wręcz nabożne, przywiązanie do osoby Jana Pawła II, wreszcie uroki krajobrazu (Puszcza Kampinoska!) czy polska gościnność (niezapomniany widok korpulentnej Sabiny gotującej flaki w koszulce z napisem Messi). Po dotarciu do końca perypetii malowniczego Silvia i jego nie mniej efektownego wujaszka, czytelnik będzie mógł odpocząć podczas liczenia poszczególnych wyrazów z dziesięciu opowiadań w stu słowach – dedykowanych poszczególnym postaciom powieści. Takie matematyczne zakończenie humoreski o magii pieniądza.
Książka, ilustrowana przez Piotra Kłoska, stanowi zbiór refleksji ukazujących, jak dzieło Gabriela Garcíi Márqueza jest odbierane współcześnie. Jej cechą jest mnogość ujęć oraz wielokulturowość, wieloaspektowość (literatura, film, sztuki plastyczne) i wielonarodowość... więcej »
Książka stanowi interdyscyplinarne studium, a przedstawione w niej spojrzenie na wymianę pokoleń w prozie iberoamerykańskiej z pewnością może zainteresować szerokie grono czytelników. Autor proponuje miłośnikom literatury latynoskiej cenny klucz, który pozwala... więcej »
Monografia ujmuje wszystkie najważniejsze zjawiska obecne w polskich studiach iberystycznych, z uwzględnieniem tych rzadko poruszanych, jak status przekładoznawstwa, nauczanie historii Hiszpanii, nauczanie kultury, nauczanie w grupach niejednorodnych pod względem... więcej »