Książka, ilustrowana przez Piotra Kłoska, stanowi zbiór refleksji ukazujących, jak dzieło Gabriela Garcíi Márqueza jest odbierane współcześnie. Jej cechą jest mnogość ujęć oraz wielokulturowość, wieloaspektowość (literatura, film, sztuki plastyczne) i wielonarodowość autorów. Publikacja dowodzi ogromnej transgresji dzieła Garcíi Márqueza w czasie, przestrzeni i kulturze. Jak napisał w jednym z tekstów Ricardo Chávez Castañeda: „Gabriel García Márquez przywrócił nam wyobraźnię, uczynił nas wierzącymi, a przecież wyobraźnia bez wiary do niczego nie służy”.
Skrzyżowanie Eduarda Mendozy i Naomi Klein. Z jednej strony fajerwerki humoru – i sytuacyjnego, i językowego – oraz erotyczne smaczki, z drugiej – smutna konstatacja o nieubłaganym uwikłaniu najbardziej szlachetnych pobudek w okrutną rzeczywistość koncernów,... więcej »
Książka stanowi interdyscyplinarne studium, a przedstawione w niej spojrzenie na wymianę pokoleń w prozie iberoamerykańskiej z pewnością może zainteresować szerokie grono czytelników. Autor proponuje miłośnikom literatury latynoskiej cenny klucz, który pozwala... więcej »
Monografia ujmuje wszystkie najważniejsze zjawiska obecne w polskich studiach iberystycznych, z uwzględnieniem tych rzadko poruszanych, jak status przekładoznawstwa, nauczanie historii Hiszpanii, nauczanie kultury, nauczanie w grupach niejednorodnych pod względem... więcej »