Monografia jest pierwszym polskim opracowaniem historii Irlandii, uwzględniającym aspekty kulinarne oraz opisującym tradycje związane z uprawą i spożywaniem żywności. W całej swojej historii jedzenie w Irlandii było kształtowane przez wiele czynników, w tym geografię, klimat, religię i politykę, a także inne kultury i kuchnie. Pomimo licznych zmian i wstrząsów, których Irlandia doświadczyła na przestrzeni wieków, jej tradycje żywieniowe przetrwały, a dzisiaj kuchnia irlandzka jest znana na całym świecie ze swojej jakości, smaku i różnorodności.
Czytelnik otrzymuje wartościowy szkic biograficzny dotyczący jednego z ciekawszych bohaterów irlandzkiej historii. William Smith O’Brien – typowany swego czasu na następcę Daniela O’Connella – należał do pierwszoplanowych postaci irlandzkiej sceny politycznej.... więcej »
Celem publikacji jest określenie roli trzech opiniotwórczych londyńskich tytułów „The Times”, „The Illustrated London News” i „Punch” w kreowaniu obrazu Irlandii i jej mieszkańców w okresie, który niechlubnie zapisał się na kartach historii Wysp Brytyjskich.... więcej »
Praca poświęcona diecie i potrawom spożywanym przez szlachtę angielską na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Opisano w niej charakter społeczeństwa angielskiego w XV i XVI wieku, rezydencje szlacheckie i organizację ich dworów, a także sposób żywienia,... więcej »