Monografia stanowi kompleksowe studium nad językiem poetyckim Wincentego Byrskiego. Autor analizuje bogaty materiał leksykalny, koncentrując się na historycznym aspekcie języka, stylistyce oraz polszczyźnie biblijnej. Książka oparta jest na metodologii językowego... więcej »
Celem pracy było ukazanie wybranych wątków myśli Dietricha von Hildebranda w kontekście możliwości ich pedagogicznych implikacji. Przeprowadzone analizy wykazały, że na polu pedagogiki – zarówno w jej teoretycznym, jak i praktycznym wymiarze – wciąż brakuje... więcej »
Monografia to interesujące i inspirujące opracowanie, w którym dominuje szczegółowy opis konkretnych działań terapeutycznych. Taka perspektywa jest niezwykle cenna we współczesnej literaturze badawczej z zakresu logopedii, oligofrenopedagogiki oraz lingwistyki.... więcej »
Autor podjął tematykę pojęć, którymi operują nauczający i uczący się geografii. Omawia zagadnienia dotyczące pojęcia (istota, funkcja, kreacja, struktura i cechy), następnie rozwija związaną z tym terminologię, definiowanie, korelację międzyprzedmiotową i... więcej »
Książka poświęcona jest niezwykłym Polakom - ludziom, którzy dzięki swej ciekawości świata dokonywali często nietuzinkowych czynów. Jedni poszerzali naszą wiedzę, pokazując i objaśniając mechanizmy funkcjonowania świata, inni wbrew przeciwnościom urzeczywistniali... więcej »
Autor, znakomity znawca historii i metodologii geografii oraz filozofii nauk, w swym erudycyjnym studium poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego uznawana niegdyś za „matkę nauk” geografia zepchnięta została na margines? Dlaczego tak daleko ta... więcej »
Przedmiotem badań Autorki była dotychczas słabo rozpoznana problematyka poziomu i jakości życia mieszkańców w kontekście funkcjonowania usług w dużym mieście, w tym przypadku w regionie miejskim Krakowa. Wielowątkowość pracy i jej interdyscyplinarny charakter... więcej »
Praca dotyczy najprostszych obserwacji i pomiarów, które mogą wykonać sami uczniowie w najbliższym otoczeniu szkoły. Autor wychodzi z założenia, że samodzielne poznawanie środowiska pomoże podtrzymać zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi, a w... więcej »
Autorzy na warsztat badawczy wzięli dotychczas słabo rozpoznaną w polskiej literaturze przedmiotu problematykę suburbanizacji w procesie migracyjnym. Za cel postawili sobie określenie natężenia i kierunków migracji, struktur migrantów oraz dokonujących się... więcej »
Ważne i wciąż aktualne kwestie zachowań konsumentów na rynku od lat skupiają uwagę ekonomistów, psychologów i socjologów. Centralną kategorią opracowania jest kategoria „preferencje konsumentów”, a więc pojęcie, które bezpośrednio odnieść można do potrzeb,... więcej »
Celem pracy było ukazanie wybranych wątków myśli Dietricha von Hildebranda w kontekście możliwości ich pedagogicznych implikacji. Przeprowadzone analizy wykazały, że na polu pedagogiki – zarówno w jej teoretycznym, jak i praktycznym wymiarze – wciąż brakuje... więcej »
Autorzy prowadzą czytelnika przez złożone zagadnienia, odsłaniając kolejne wątki, które inspirują do głębszego namysłu nad doświadczeniem żałoby. Książka wpisuje się nie tylko w debatę naukową, lecz także stanowi cenną pomoc dla osób mierzących się ze stratą... więcej »
Publikacja stanowi analizę znaczenia więzi małżeńsko-rodzinnych, wskazując zarówno czynniki sprzyjające ich budowaniu, jak i te, które mogą zagrażać ich trwałości. To opracowanie, które może znaleźć zastosowanie zarówno w środowisku akademickim, jak i praktycznym.... więcej »
Monografia podejmuje zagadnienie oddziaływania muzyki na nastrój człowieka, uwzględniając różne etapy życia oraz barwę dźwięku. Jest to opracowanie, które łączy refleksję teoretyczną z badaniami empirycznymi na pograniczu psychologii, muzykologii, muzykoterapii... więcej »
Monografia omawia wybrane aktualne zagadnienia współczesnego przekładoznawstwa: rolę technologii, kompetencje postedytora, transkreację, przekład książki obrazkowej. Szczególny nacisk położono na wyzwania nowoczesności stojące przed uniwersytecką dydaktyką... więcej »
Książka o jednym z wybitnych przyrodników i podróżników polskich drugiej połowy XIX wieku, który zasłużył się zebraniem kolekcji zoologicznych i botanicznych w Gujanie francuskiej i Peru. Na ich podstawie powstało wiele rozpraw z zakresu systematyki zoologicznej,... więcej »
Autor przeprowadził szeroko zakrojone badania nad koprofagicznymi chrząszczami należącymi do nadrodziny Scarabaeidae na terenie polskich Karpat. Praca oprócz informacji stricte entomologicznych, faunistycznych i ekologicznych zawiera szereg danych o dużym... więcej »
W pracy podjęto próbę poznania mechanizmów regulacji oraz modyfikacji przebiegu wybranych procesów życiowych trzech pospolitych gatunków mchów: Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J. Kop., Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm., Pleurozium schreberi (Willd.... więcej »
W pracy podjęto próbę poznania mechanizmów regulacji oraz modyfikacji przebiegu wybranych procesów życiowych trzech pospolitych gatunków mchów: Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J. Kop., Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm., Pleurozium schreberi (Willd.... więcej »
W polskiej literaturze naukowej na temat konsumpcji nie mamy zbyt wielu prac napisanych z perspektywy filozoficznej i etycznej. Praca sytuuje zjawisko konsumpcji w kontekście jednej z najgłębszych koncepcji etycznych wszech czasów – etyce Immanuela Kanta.... więcej »
Monografia zawiera artykuły, których autorki i autorzy są wrażliwi na trudności, jakie stwarza obecna organizacja szkolnictwa w Polsce i proponują sposoby ich przezwyciężenia. Wszystkich łączy świadomość, iż u podstaw każdego systemu edukacyjnego leżą koncepcje... więcej »
Choć zagadnienia wydają się specjalistyczne […], Krzysztof Mudyń umiejętnie wyszedł poza te wąskie ramy, umieszczając swoje rozważania w szerokim kontekście nauk społecznych, ekonomii czy wreszcie humanistyki. Książka oparta jest na solidnej wiedzy naukowej,... więcej »
Jest to książka frapująca. Hannah Arendt zaliczana jest standardowo do grona (wybitnych) filozofów polityki, ważnym zarówno ze względu na analizę reżimów hitlerowskiego i stalinowskiego, jak i poruszane przez nią kwestie żydowskie. [Natomiast autorka] wydobywa... więcej »
Wolność egzystencjalna zajmuje kluczowe miejsce nie tylko w pismach czysto filozoficznych, ale też – jako wolność wspólnoty ludzkich egzystencji – w rozprawach z zakresu Jaspersa filozofii politycznej i społecznej […]. Dlatego zarówno jego diagnozy współczesnej... więcej »
Monografia w sposób interdyscyplinarny przedstawia te trzy zjawiska. Gromadzi teksty z zakresu filozofii, historii, teologii, historii sztuki, prawa i literaturoznawstwa. Publikacja liczy 15 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych zazdrości,... więcej »
Zamieszczone w tomie teksty dotyczą struktur państwa (Polski i Białorusi), węziej kwestii duchowości, postaw religijnych młodzieży studenckiej i rodziny, seksualności, dysfunkcji w relacjach społecznych, sytuacji osób dotkniętych skutkami chorób. Prezentują... więcej »
David Bohm od 1986 roku corocznie przyjeżdżał do Ojai, aby poprowadzić spotkania, znane później jako „seminaria Davida Bohma”. W 1990 roku w miejscu, do którego wieczny tułacz Krishnamurti wracał przez kilkadziesiąt lat i gdzie stał jedyny dom, który mógł... więcej »
Rozprawa stanowi wkład w badania nad twórczością wybitnego, choć często niedocenianego rosyjskiego prozaika. Jest to także interesujące studium rosyjskiego dwudziestowiecznego totalitaryzmu, ukazanego zarówno przez pryzmat ekspansji kolonialnej Rosji, jak... więcej »