Praca jest całościowym omówieniem zjawiska, które zapisało się w polskiej historii sztuki jako "eksplozja nowoczesności”, ale z różnych przyczyn nie zostało do tej pory szczegółowo opracowane, czego dowodzi przedstawiony przez Autorkę we wstępie stan badań. Znacznie bardziej zasobne są wykorzystane przez Autorkę z powodzeniem źródła archiwalne. Doskonałe tło i uzupełnienie książki stanowią ilustracje oraz Aneks zawierający 19 nigdzie do tej pory nie drukowanych listów, które przynoszą wiele ciekawych informacji nie tylko na temat Salonów, ale w ogóle ówczesnego życia. Książka powinna zainteresować nie tylko studentów historii sztuki, ale również historyków, miłośników Zakopanego, licznie przybywających tam turystów, dla których stolica polskich Tatr jest miejscem szczególnym, gdzie piękno natury dodaje intensywności przeżyciom kulturalnym.
Publikacja […] jest zestawieniem nie tylko różnych perspektyw filozoficznych, ale i różnych instrumentariów badawczych. Teksty zostały zebrane w trzech działach odpowiadających różniącym się od siebie postawom autorów. W części zatytułowanej Obserwacje spotykają... więcej »
Zbiór tekstów powstał z zamiarem rozwinięcia wystawy #dziedzictwo, która odbywała się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kontynuuje on problemowy układ ekspozycji odsłaniającej różnorakość sposobów odnajdywania i interpretowania śladów dziedzictwa, podejmując... więcej »
Publikacja na temat edukacji artystycznej w kontekście sztuki nowoczesnej i współczesnej, oglądanej z perspektywy teoretyków, artystów, praktyków i edukatorów reprezentujących różne dyscypliny, tendencje i nurty w sztuce. W opracowaniu znajdują się propozycje... więcej »
Podręcznik akademicki adresowany do studentów kierunków artystycznych. Ma on na celu prezentację kilku wybranych tematów, których znajomość należy uznać za podstawową w procesie kształcenia przyszłego artysty, nauczyciela sztuki czy animatora. Wiedza zebrana... więcej »