Publikacja […] jest zestawieniem nie tylko różnych perspektyw filozoficznych, ale i różnych instrumentariów badawczych. Teksty zostały zebrane w trzech działach odpowiadających różniącym się od siebie postawom autorów.
W części zatytułowanej Obserwacje spotykają się ze sobą trzy spojrzenia, których autorzy starają się o bezstronne, syntetyczne ujęcie niezwykle złożonej i wielowymiarowej problematyki metafizyczności przy zastosowaniu odmiennych metod opisu.
Druga część tomu nosząca tytuł Konstatacje obejmuje teksty powstałe przy spojrzeniu z nieco innej perspektywy. Artykuły te napisano w sposób bardziej zaangażowany i bliższy konkretnym postawom artystycznym. Są to głosy mówiące o sztuce bazującej na konstatacji tajemnicy, o twórczości wynikającej z imperatywu immanentnie związanego z kondycją człowieka, zmuszającego do stawiania pytań natury metafizycznej.
Część Świadectwa jest natomiast zbiorem głosów wprost afirmatywnie odnoszących się do artystycznych reprezentacji sfery metafizycznej. Część z nich opowiada się wręcz za formatami twórczości i krytyki artystycznej powiązanymi z wrażliwością religijną, co wydaje się być próbą współczesnego nawiązania do rozumienia sztuki rodem z lat 80. XX wieku, z okresu stanu wojennego w Polsce i ponownego zbliżenia sztuki współczesnej do paradygmatu chrześcijaństwa.
Tematem monografii jest analiza i interpretacja prac wybranych artystów polskich, w których dziełach elementy estetycznie wartościowe, służąc odsłanianiu wartości metafizycznych, odkrywają oraz kultywują idee sacrum i polskości albo eksponują sposoby realizacji... więcej »
Piotr Jargusz jest artystą, którego twórczość wymyka się definicjom. Tworzy malarstwo gestu z efektem minimalizmu, na pograniczu sztuki figuratywnej i abstrakcji. Autor Obrazów Ulicznych jest bacznym obserwatorem ludzi, miejsc, zdarzeń. Książka koncentruje... więcej »
Zbiór tekstów powstał z zamiarem rozwinięcia wystawy #dziedzictwo, która odbywała się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kontynuuje on problemowy układ ekspozycji odsłaniającej różnorakość sposobów odnajdywania i interpretowania śladów dziedzictwa, podejmując... więcej »
Publikacja na temat edukacji artystycznej w kontekście sztuki nowoczesnej i współczesnej, oglądanej z perspektywy teoretyków, artystów, praktyków i edukatorów reprezentujących różne dyscypliny, tendencje i nurty w sztuce. W opracowaniu znajdują się propozycje... więcej »
Autor poddaje namysłowi kondycje piękna jako wyznacznika sztuki w czasach najnowszych. Pyta o możliwość współczesnego odsłaniania przez sztukę - i jej dotąd istniejące oraz nowe rodzaje, gatunki, typy dzieł - absolutnego Jedna. W tekście przeanalizowana jest... więcej »
Podręcznik akademicki adresowany do studentów kierunków artystycznych. Ma on na celu prezentację kilku wybranych tematów, których znajomość należy uznać za podstawową w procesie kształcenia przyszłego artysty, nauczyciela sztuki czy animatora. Wiedza zebrana... więcej »
Praca jest całościowym omówieniem zjawiska, które zapisało się w polskiej historii sztuki jako "eksplozja nowoczesności”, ale z różnych przyczyn nie zostało do tej pory szczegółowo opracowane, czego dowodzi przedstawiony przez Autorkę we wstępie stan badań.... więcej »
Praca z pogranicza estetyki, filozofii, językoznawstwa, historii sztuki i teorii współczesnych mediów. Autor próbuje wskazać na możliwość odnajdywania obiektywnego piękna we współczesnej sztuce instalacji i instalacji wideo za pomocą analiz wykorzystujących... więcej »