Głównym celem książki jest charakterystyka przemian demograficznych w Wieliczce na przestrzeni lat 1591–1788. Autor skupił się szczególnie na drugiej połowie XVIII wieku. Swoje zainteresowania skoncentrował na wszystkich składowych dynamiki biologicznej populacji... więcej »
Przedmiotem monografii jest analiza kontrastywna intensyfikacji w polskim i francuskim języku prawnym w kontekście nieostrości pojęciowej. Zgodnie z przedstawioną przez autora hipotezą badawczą, intensyfikatory stanowią nieodłączny element przepisów prawnych,... więcej »
Praca podejmuje niezwykle ważką problematykę aktualnego kryzysu migracyjnego we współczesnej Europie z perspektywy językoznawczej. Autorzy ukazują różnorakie językowe mechanizmy, które służą do przedstawiania (a tym samym manipulacji obrazu) uchodźcy w szeroko... więcej »
Edukacja jawi się jako niezwykle ważny aspekt zrównoważonego rozwoju, który niesie ze sobą konkretną perspektywę poprawy jakości życia i skutecznego przebiegu procesu detoksykacji codziennej egzystencji zarówno poszczególnych osób, jak i całych społeczeństw.... więcej »
W rozdziale I dokonano wprowadzenia do dziedziny aktywności terapeutycznej, jaką jest komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Rozdział II dotyczy przede wszystkim podmiotów refleksji naukowej. Rozdział III stanowi podwaliny pod proponowaną lingwistykę... więcej »
Wnikliwe studium najnowszej prozy latynoamerykańskiej w kontekście szeroko rozumianej konwencji kryminalnej. Autorka interesuje się nie tyle samą literaturą kryminalną, co niezwykłą popularnością i upowszechnieniem tego gatunku wśród twórców nowej prozy trzech... więcej »
Zbiór artykułów na temat życia codziennego Lwowa, zgrupowanych w dwóch częściach: Czas pokoju i Czas wojen i konfliktów. Część autorów opisuje codzienność z perspektywy pojedynczego człowieka, inni przyjęli szerszą perspektywę. Interesującą grupę stanowią... więcej »
Podróżowanie i krajoznawstwo w latach międzywojennych odgrywało bardzo istotną rolę zarówno w wychowaniu obywatelskim, jak i narodowym. Autorka analizuje prozę podróżniczą, w której obecne są zarówno treści patriotyczne (poznawanie Ojczyzny, jej dziejów, zabytków,... więcej »
Problematyka książki obejmie wielowymiarowe zagadnienie funkcjonowania lidera społecznego w XXI wieku. Stanowi to jeden z węzłowych problemów transformacji w wymiarach społecznym i politycznym na poziomie mikro- i makrospołecznym. Jest to zatem zagadnienie... więcej »
Skrypt zawiera zbiór instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych z podstaw automatyki i robotyki. Przewidziany jest dla słuchaczy kierunku edukacja techniczno-informatyczna. Każda instrukcja do ćwiczenia zawiera wprowadzenie teoretyczne stanowiące swego rodzaju... więcej »
Pierwsza w historiografii biografia jednego z najważniejszych dziewiętnastowiecznych polityków hiszpańskich. Sartorius jest do dziś uważany w Hiszpanii za osobę polskiego pochodzenia. Autorka udowadnia, że Polakiem nie był i stara się rozwikłać, w jaki sposób... więcej »
Celem pracy jest analiza poglądów logicznych Henryka Struvego, polskiego filozofa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, jak również prześledzenie na tym przykładzie przemian zachodzących w chwili zmiany paradygmatu naukowego. Obszernie potraktowano też wątki... więcej »
Monografia analizuje literackie strategie "odzwierciedlania” świata i ludzkich losów przez pisarzy belgijskich. Autorka wybrała najbardziej charakterystycznych francuskojęzycznych twórców, m.in. Georges’a Rodenbacha, Fernanda Crommelyncka, André Baillona,... więcej »
Książka składa się z pięciu obszernych szkiców. Cztery z nich są portretami współczesnych pisarzy, których życie i twórczość ściśle wiąże się z obszarem dawniej nazywanym Małopolską Wschodnią, dziś podzielonym między województwa małopolskie i podkarpackie.... więcej »
Książka składa się z pięciu obszernych szkiców. Cztery z nich są portretami współczesnych pisarzy, których życie i twórczość ściśle wiąże się z obszarem dawniej nazywanym Małopolską Wschodnią, dziś podzielonym między województwa małopolskie i podkarpackie.... więcej »