Praca stanowi syntezę opracowań dotyczących przemian demograficznych w Europie na przełomie XX i XXI w. oraz podsumowanie badań prowadzonych przez autora w zakresie drugiego przejścia demograficznego. Ponadto wypełnia lukę badawczą w geografii ludności dotyczącą przestrzennych uwarunkowań współczesnych procesów demograficznych. Dlatego też celem opracowania jest określenie przestrzennych uwarunkowań przemian związanych z drugim przejściem demograficznym w Europie w różnej skali terytorialnej, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na obszary miejskie, strefy podmiejskie i obszary wiejskie. Do opracowania tej książki wykorzystano bogatą literaturę dotyczącą zagadnień drugiego przejścia demograficznego.
Autorzy podjęli próbę określenia wpływu suburbanizacji na szereg zjawisk o podłożu demograficznym, społecznym oraz funkcjonalnym, rozgrywających się w przestrzeni Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Szczególny walor posiadają Badania postaw prokreacyjnych... więcej »
Autorzy zaprezentowali obserwacje zmian w zachowaniach prokreacyjnych dla lat 19902010, przyjmując jako punkt odniesienia dla sytuacji w Polsce zjawiska występujące w tym względzie w innych krajach europejskich, zwłaszcza tych najludniejszych. W pracy zastosowano... więcej »