Przedmiotem szczególnego zainteresowania publikacji jest tożsamość – kategoria złożona i wielowymiarowa, będąca przedmiotem badań wielu dyscyplin, takich jak psychologia, filozofia, socjologia czy kulturoznawstwo. Zebrane w tomie studia i szkice podejmują... więcej »
Autorka przywraca wiarę w polską szkołę i jej potencjał kształtowania postaw niezbędnych dla społeczeństwa obywatelskiego, nawet jeśli spojrzeć na edukację tylko przez pryzmat klasy języka obcego. Na uwagę zasługują rozdziały poświęcone zintegrowanemu kształceniu... więcej »
Problematyka badawcza książki obejmuje zagadnienia kontraktowania robót budowlanych w zamówieniach publicznych, związanych z realizacją zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. W szczególności uchwycone zostały napięcia, spowodowane konfliktami... więcej »
Eseje w tym zbiorze – wybrane spośród wielu – dzielą się na trzy części. Pierwsza część „Wymiar prawny” odnosi się do skutków wojny w perspektywie prawnej; część druga – „Wymiar społeczno‑ ekonomiczny” podejmuje tematykę postrzegania wojny z uwzględnieniem... więcej »
Monografia stanowi przyczynek do wyjaśnienia relacji rosyjsko-ukraińskich i naświetla wieloletnie przyczyny narastania konfliktu w Donbasie. Autor opisuje m.in. sytuację historyczno-polityczną na pograniczu Rosji i Ukrainy, przeprowadza charakterystykę mediów... więcej »
Key competences for sustainable development have been an important discussion theme in the recent years. In schools, they are objects of reflection of both students and teachers. They identify skills and competences in the area of sustainable development (SD)... więcej »
Publikacja dotyczy ważnego zagadnienia, jakim jest kreatywność człowieka, rozwijana w procesie edukacji. Autorka koncentruje się na kreatywności nauczyciela i uczniów na pierwszym etapie edukacji szkolnej. Rozwój kreatywności, cenny z punktu widzenia potrzeb... więcej »
„Przekrój” był jednym z ciekawszych i najbardziej poczytnych tygodników w Polsce ukazujących się po II wojnie światowej. Przedmiotem I tomu monografii stała się analiza zawartości numerów pisma Mariana Eilego z lat 1945-1948, ze szczególnym uwzględnieniem... więcej »
W tomie zaprezentowano jedenaście artykułów poświęconych szerokiej problematyce związanej z książkami i czasopismami w postaci cyfrowej. Ich autorami są badacze książki i czytelnictwa, medioznawcy oraz praktycy zajmujący się m.in. udostępnianiem elektronicznych... więcej »
Autorki szczegółowo i syntetycznie wskazały najskuteczniejsze formy nauczania oraz egzaminowania wybranych efektów kształcenia w procesie przygotowywania studentów do zawodu ratownika medycznego. Zaproponowały przykładowe konspekty zajęć ze studentami. Przedstawione... więcej »
Podstawę rozważań stanowią treści pamiętników nauczycieli, na podstawie których odkryte zostały niepowtarzalne przeżycia i doświadczenia ich codziennego życia. Pamiętniki pokazują świat subiektywny, przeżywany tu i teraz, prezentują fakty i wydarzenia w indywidualnej... więcej »
Karl Jaspers główny cel filozofii, a zarazem przesłanie swego dzieła widział w tym, by we współczesnej epoce, w bieżącym czasie odnaleźć pozaczasowy, odwieczny sens. Zamieszczone w tomie artykuły zawierają wszechstronne omówienia jego ujęcia philosophiae perennis... więcej »
Monografia Kultura – Sztuka – Edukacja jest czwartym tomem w serii dotyczącej kultury i sztuki przedstawianych w perspektywie szeroko pojętej edukacji. Po raz kolejny naukowcy, nauczyciele oraz osoby związane z szeroko rozumianą kulturą, sztuką i edukacją... więcej »
Monografia Kultura – Sztuka – Edukacja jest czwartym tomem w serii dotyczącej kultury i sztuki przedstawianych w perspektywie szeroko pojętej edukacji. Po raz kolejny naukowcy, nauczyciele oraz osoby związane z szeroko rozumianą kulturą, sztuką i edukacją... więcej »
Powojenny teatr polski, mimo wszystkich ponurych uwarunkowań politycznych (a często wbrew nim) i nękających go co pewien czas kryzysów, był teatrem różnorodnym i bogatym. Monografia prezentuje wkład trzech reżyserek: Krystyny Skuszanki, Ireny Babel, Lidii... więcej »
Praca badawcza traktuje o całościowym obrazie zdrowia człowieka na przykładzie środowiska akademickiego w wybranych krajach Unii Europejskiej. Stanowi próbę diagnozy stanu zdrowia młodzieży akademickiej w ujęciu holistycznym (ujęcie społeczno-ekologiczne).... więcej »
Praca badawcza traktuje o całościowym obrazie zdrowia człowieka na przykładzie środowiska akademickiego w wybranych krajach Unii Europejskiej. Stanowi próbę diagnozy stanu zdrowia młodzieży akademickiej w ujęciu holistycznym (ujęcie społeczno-ekologiczne).... więcej »
Publikacja wpisuje się w cykl krakowskich studiów nad edukacją kulturalną i artystyczną. I jej rolą w procesie budowania tożsamości kulturowej współczesnych społeczeństw i narodów. Stanowi ważny głos w dyskusji nad problematyką bardzo szeroko pojętej edukacji... więcej »
Opracowanie zostało poświęcone analizie oryginałów i przekładów w wybranych utworach literatury fantasy oraz ich przekładach. W przewadze są to tłumaczenia utworów Andrzeja Sapkowskiego na język rosyjski. Potencjalnymi czytelnikami książki będą zarówno badacze... więcej »
Książka jest odpowiedzią na pytanie, jakie są podobieństwa i różnice w programach proponowanych przez współczesne partie socjaldemokratyczne i katolicką naukę społeczną oraz dlaczego tak odmienne na pierwszy rzut oka doktryny odnalazły podobne rozwiązania... więcej »
Publikacja łączy trzy ważne zagadnienia: kulturę, sztukę i edukację, które wzajemnie się przenikają, uzupełniają i oddziałują. Nawiązuje do współczesnych przemian społecznych i kulturowych. Analizuje również zjawiska i problemy we współczesnej kulturze, które... więcej »
Monografia ma walory poznawcze i praktyczne. W części teoretycznej przedstawiono zagadnienia związane ze społeczeństwem informacyjnym, kulturą pedagogiczną i pedagogizacją rodziców w Polsce. Część druga ma charakter empiryczny; na podstawie badań własnych... więcej »
Publikacja odpowiada na zapotrzebowanie teoretyków zajmujących się ewolucją kultury i jej wieloma kontekstami, ale także praktyków - pedagogów, psychologów, nauczycieli, którzy tworzą i wykorzystują strategie pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oparte na... więcej »
Książka przynosi bogactwo wiedzy o hawajskim postrzeganiu czasu i strukturze społecznej świata bogów i ludzi, o hawajskiej duchowości, religii i magii, o życiu rodzinnym, komunikacji społecznej, poezji, o hawajskich zabawach, symbolach i wartościach, a także... więcej »
Zebrane w tomie prace są związane osobą księcia Poniatowskiego i dziejami jego kultu, miejscem w polskiej kulturze i myśli edukacyjno-wychowawczej. Stanowią wachlarz różnych zbliżeń, dokumentowanych przez różne wycinki polskiej kultury, głównie z wieku XIX... więcej »
Jest to jedna z niewielu prac - nie tylko na polskim rynku - poruszających problemy przekładu z odwołaniem do teorii wypracowanych przez przedstawicieli różnych nurtów językoznawstwa kognitywnego. Świadczy o wielkiej erudycji i kompetencji badawczej Autorki.... więcej »
Monografia na temat przemian i metamorfoz gatunku, jakim jest kołysanka. Materiał, jaki poddała badaniom autorka, jest w pełni reprezentatywny, ponieważ wybrane zostały wszystkie zjawiska wybitne i ogromna grupa utworów dobrych, ale już drugorzędnych. Autorka... więcej »
Kolejny tom z serii Region - Edukacja - Kultura poświęcony jest zagadnieniom pamięci i przestrzeni jako kategoriom szczególnie ważnym z perspektywy kształtowania tożsamości miejsca, jednostki, grupy, wspólnoty. Do kontynuacji oraz ukazania nowych wymiarów... więcej »