Książka wyrasta z kilkunastoletnich doświadczeń szkolnych i naukowej obserwacji autora oraz w pewien sposób wpisuje się w dylematy nauczycielskie. Dzieli się na trzy części. Pierwsza obejmuje zbiór artykułów, które ukazują sposoby pracy z utworami zogniskowanymi... więcej »
Książka stanowi interdyscyplinarne studium, a przedstawione w niej spojrzenie na wymianę pokoleń w prozie iberoamerykańskiej z pewnością może zainteresować szerokie grono czytelników. Autor proponuje miłośnikom literatury latynoskiej cenny klucz, który pozwala... więcej »
Monografia stanowi próbę psychologicznej analizy cech obrazu siebie u dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w zależności od jakości ich relacji z osobami znaczącymi (rówieśnikami, osobami dorosłymi) oraz od typu relacji rodzinnych,... więcej »
Zbiór, w którym autorzy wskazują na potrzebę reorientacji myślenia na temat bezpieczeństwa. Książkę podzielono na dwie części. Część pierwsza, o charakterze interdyscyplinarnym, zawiera dziesięć tekstów dotyczących wyników badań prowadzonych w obszarach bezpieczeństwa... więcej »
Monografia traktuje o biologicznych podstawach nabywania języka ze szczególnym zwróceniem uwagi na odbiór i przetwarzanie informacji językowych, także w zależności od lateralizacji słuchowej w przypadku osób z uszkodzonym słuchem. Podkreślono rolę języka w... więcej »
W publikacji przedstawiono 152 gatunki z podrodziny Entiminae. Podstawowymi źródłami danych były publikacja faunistów działających na terenie Polski od połowy XIX wieku do współczesności oraz zbiór autora założony w 1976 roku i uzupełniany do chwili obecnej.... więcej »
Pierwsze syntetyczne ujęcie funkcjonowania i roli czasopism popularnonaukowych w okresie PRL-u. Autorka skonstruowała własną definicję czasopism popularnonaukowych, ustaliła grupę polskich czasopism popularnonaukowych wydawanych w latach 1945-1989, dokonała... więcej »
Autorka dokonała szczegółowej analizy działalności społeczno-artystycznej 17 krakowskich zespołów chóralnych, które podzieliła na trzy kategorie: akademickie, parafialne i środowiskowe. Opracowanie ma na celu przybliżyć Czytelnikowi zasady funkcjonowania amatorskich... więcej »
Publikacja ukazuje różne obszary kształcenia doświadczeń, wiedzy i rozwoju dziecka, uwzględniając współczesne potrzeby małego odbiorcy, treści nauczania, metody i formy pracy najbardziej efektywne, które są prezentowane w teorii i praktyce pedagogicznej. Autorzy... więcej »
Piąty tom zawiera 28 relacji świadków historii. Zdecydowana większość z nich (22 osoby), to Kresowiacy, którzy w latach 1940-1941 poddani zostali przez NKWD przymusowej deportacji w głąb ZSRS. Zamieszczone w niniejszej publikacji przeżycia polskich sybiraków... więcej »
Przedmiotem monografii jest określenie roli i miejsca, jakie Federacja Rosyjska i Republika Białoruś zajmowały w ostatniej dekadzie XX wieku oraz w pierwszej dekadzie XXI stulecia w kształtowaniu ładu międzynarodowego, zwłaszcza na obszarze europejskiej części... więcej »
Siódmy tom z serii Region - Edukacja - Kultura poświęcony został historii, architekturze, miejscu oraz roli dworów i dworków polskich w rodzimym kulturowym krajobrazie, a w szczególności w krajobrazie „małych ojczyzn”. Koresponduje on bezpośrednio... więcej »
Opracowanie obejmuje 65 gatunków Otiorhynchini. Głównym przedmiotem badań autora było zróżnicowanie w zakresie lokalizacji zasięgów poziomych. Oprócz obszernego materiału faktograficznego zawiera ono także propozycję klasyfikacji zasięgów, opartą na oryginalnej... więcej »
Czwarty tom zawiera 27 relacji polskich sybiraków - pochodzących głównie z Kresów Polaków deportowanych na wschód po wybuchu drugiej wojny światowej - których losy wpisują się w skomplikowaną historię XX wieku. Do książki dołączono płytę z nagraniem fragmentów... więcej »
Monografia dotyczy tematyki rzadko podejmowanej przez badaczy, a związanej z dziejami narodu polskiego i losami poszczególnych rodów. Stanowi wkład do wiedzy o polskości, o polskiej tożsamości narodowej w warunkach diaspory, o sile kultury polskiej, o wzlotach... więcej »
Autorzy podjęli próbę określenia wpływu suburbanizacji na szereg zjawisk o podłożu demograficznym, społecznym oraz funkcjonalnym, rozgrywających się w przestrzeni Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Szczególny walor posiadają Badania postaw prokreacyjnych... więcej »
W niniejszym tomie zebrane zostały teksty dotyczące przede wszystkim technologicznych kompetencji bibliotekarzy, omawiające wszechstronnie takie zagadnienia, jak wpływ mediów społecznościowych na pracę bibliotekarza i rozwój usług bibliotecznych, nowe formy... więcej »
W niniejszym tomie zebrane zostały teksty dotyczące przede wszystkim technologicznych kompetencji bibliotekarzy, omawiające wszechstronnie takie zagadnienia, jak wpływ mediów społecznościowych na pracę bibliotekarza i rozwój usług bibliotecznych, nowe formy... więcej »
Monografia traktuje o terminach pojawiających się w pedagogice specjalnej. Poruszana problematyka została podzielona na cztery kręgi tematyczne. Pierwszy odnosi się do nazwy omawianej dyscypliny i jej działów, drugi dotyczy podmiotu oddziaływań pedagogiki... więcej »
Autorka przebadała zawartość 25 roczników popularnego krakowskiego dziennika. Zbadała nadto wszystkie, nawet drugorzędne publikacje mające związek z tematem, głównie źródła archiwalne, odnoszące się do dysponentów gazety, instytucji państwowych i publicznych,... więcej »
Jak dzisiaj mówimy o dobru, jak spieramy się o jego wartość, gdzie próbujemy odnaleźć jego ślady, gdzie szukać jego źródeł? Czy zwierzęta i środowisko są naturalną częścią dobra? Kim powinien być dobry człowiek? Czym jest dobre działanie czy dobra norma? Próbę... więcej »
Publikacja zawiera dziewiętnaście tekstów, których autorzy reprezentują różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Przeanalizowano konsekwencje, jakie epidemie wywołały wśród ludzi i zwierząt, oraz zwrócono uwagę na aspekty metodologiczne związane ze sposobami badań... więcej »
Niniejsza praca to propozycja odmiennego spojrzenia na postać Adama Asnyka i na jego twórczość. Tadeusz Budrewicz otwarcie deklaruje, że pragnie zobaczyć w poecie nie tylko wielkiego mistrza - posągową postać klasyka, poetę nastroju i filozoficznej refleksji,... więcej »
Książka prezentuje część urobku z badań nad poezją i prasą drugiej połowy XIX wieku. Zostało pomyślane jako próba wypełnienia białej karty na mapie zjawisk i form literackich. Biała karta dotyczy tak zasobu materiałowego, jak i sposobów wartościowania. Stanowi... więcej »
Autorka postawiła sobie niezwykle trudne i wymagające ogromnego nakładu pracy zadanie - postanowiła nie tylko zrekonstruować poglądy estetyczne Tarnowskiego, ale przede wszystkim skonfrontować stanowisko krytyka z opiniami jego współczesnych: krytyków, historyków... więcej »
Badanie genezy, przebiegu i skutków procesów modernizacyjnych miast już od kilkudziesięciu lat zajmuje uwagę naukowców różnych dyscyplin. Autorzy w celu ukazania interesujących procesów sięgali po konkretne przykłady miast Europy Środkowej cechujących się... więcej »
Aleksandra Budrewicz analizuje obecność Charlesa Dickensa w polskiej kulturze od XIX wieku do wybuchu II wojny światowej i ukazuje, w jaki sposób sam pisarz i jego twórczość były postrzegane w Polsce tego okresu. Książka stanowi zwieńczenie rozległych badań,... więcej »
Aleksandra Budrewicz analizuje obecność Charlesa Dickensa w polskiej kulturze od XIX wieku do wybuchu II wojny światowej i ukazuje, w jaki sposób sam pisarz i jego twórczość były postrzegane w Polsce tego okresu. Książka stanowi zwieńczenie rozległych badań,... więcej »