Erudycyjna rozprawka poświęcona głównie kwestiom moralno-etycznym stojącym u podstaw współczesnego humanizmu. Punkt wyjścia prowadzonych przez Autora z perspektywy fenomenologicznej rozważań stanowią poglądy Nietzschego, Sartea, Freuda, Russela i Bergsona.... więcej »
Autorka publikacji stawia pytanie, kim są nauczyciele naszych dzieci. W swych rozważaniach wychodzi z założenia, że nauczyciel powinien być dla uczniów nie tylko źródłem informacji, ale także przewodnikiem po świecie norm i wartości, aby w przyszłości stali... więcej »
Celem pracy jest analiza poglądów logicznych Henryka Struvego, polskiego filozofa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, jak również prześledzenie na tym przykładzie przemian zachodzących w chwili zmiany paradygmatu naukowego. Obszernie potraktowano też wątki... więcej »
Na książkę składa się pięć esejów których problematyka mieści się w obrębie filozofii i socjologii kultury. Autor podejmuje zarówno pewne kwestie ogólne jaki zagadnienia bardziej szczegółowe takie jak problem osoby wobec systemu kultury czy poznawanie kultury... więcej »
The book authored by Prof. Arkadiusz Żukiewicz in 2023 entitled “Introduction to the ethics of social work. Socio-pedagogical study – references to the scientific achievements of Helena Radlińska” is devoted to the theoretical and applied aspects of social... więcej »
Wolność egzystencjalna zajmuje kluczowe miejsce nie tylko w pismach czysto filozoficznych, ale też – jako wolność wspólnoty ludzkich egzystencji – w rozprawach z zakresu Jaspersa filozofii politycznej i społecznej […]. Dlatego zarówno jego diagnozy współczesnej... więcej »
Dlaczego liberalizm? Idee liberalne konsekwentnie wyznawane, uchodzą w Polsce za ekscentryczne. Reakcja sprzeciwu,jaką wywołują, odpowiadała niegdyś mojej młodzieńczej potrzebie buntu. Z upływem lat zmieniłam się. Zniknął towarzyszący mi pierwotnie motyw... więcej »
Dlaczego liberalizm? Idee liberalne konsekwentnie wyznawane, uchodzą w Polsce za ekscentryczne. Reakcja sprzeciwu,jaką wywołują, odpowiadała niegdyś mojej młodzieńczej potrzebie buntu. Z upływem lat zmieniłam się. Zniknął towarzyszący mi pierwotnie motyw... więcej »
Autorka zbadała genealogię i istotę nowoczesnego paradygmatu wojny w liberalnej demokracji. W tym celu zrekonstruowała koncepcje i definicje wojny funkcjonujące w filozofii od starożytności do nowoczesności, a także opisała różne tendencje społeczno-polityczne... więcej »
Monografia w sposób interdyscyplinarny przedstawia te trzy zjawiska. Gromadzi teksty z zakresu filozofii, historii, teologii, historii sztuki, prawa i literaturoznawstwa. Publikacja liczy 15 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych zazdrości,... więcej »
Autorka podejmuje zagadnienie sekularyzacji i jej wpływu na małżeństwo i rodzinę. Wychodząc od opisu znaczenia i miejsca religii w życiu indywidualnym i społecznym, wskazuje na źródła i przejawy sekularyzacji. Następnie ukazuje obraz małżeństwa i rodziny w... więcej »
Monografia zawiera artykuły, których autorki i autorzy są wrażliwi na trudności, jakie stwarza obecna organizacja szkolnictwa w Polsce i proponują sposoby ich przezwyciężenia. Wszystkich łączy świadomość, iż u podstaw każdego systemu edukacyjnego leżą koncepcje... więcej »