Pierwsza w historiografii biografia jednego z najważniejszych dziewiętnastowiecznych polityków hiszpańskich. Sartorius jest do dziś uważany w Hiszpanii za osobę polskiego pochodzenia. Autorka udowadnia, że Polakiem nie był i stara się rozwikłać, w jaki sposób... więcej »
Ważny głos w dyskusji nad rolą badań andragogicznych w wyznaczaniu bieżących i przyszłych kierunków polityki społecznej, w debacie nad rolą i funkcjami oświaty dorosłych wobec globalizacji, informatyzacji i zdefiniowanych problemów społecznych. Priorytetowym... więcej »
Starannie przemyślane i sumiennie napisane studium z pogranicza muzykologii i przekładoznawstwa. Autorka wychodzi z założenia, iż arie operowe jako twory złożone: muzyczno-słowne wymagają specyficznej praktyki i teorii ich tłumaczenia. Książka powstała na... więcej »
Autorka wzięła na warsztat osobowość artystyczną Michaiła Zoszczenki oraz jego twórczość ze szczególnym naciskiem na zupełnie nieznaną, nawet historykom literatury, trylogię. Zadała sobie mnóstwo trudu, by dotrzeć do wszystkich materiałów źródłowych, zgromadziła... więcej »
Pytanie postawione w tytule jest bardzo istotne we współczesnym wielokulturowym świecie, w erze globalizacji, czasach migracji ludzi i idei. Bardzo często bowiem stajemy przed dylematami dotyczącymi subiektywnego poczucia tożsamości oraz relacji między tożsamością... więcej »
Pytanie postawione w tytule jest bardzo istotne we współczesnym wielokulturowym świecie, w erze globalizacji, czasach migracji ludzi i idei. Bardzo często bowiem stajemy przed dylematami dotyczącymi subiektywnego poczucia tożsamości oraz relacji między tożsamością... więcej »
Książka Romana Kochnowskiego jest jedyną polską publikacją poddającą szczegółowej analizie wydarzenia historyczne i polityczne mające miejsce w I Republice. Autor jasno określił główny cel swej rozprawy: wyjaśnienie przyczyn upadku demokracji w międzywojennej... więcej »
Autorka zajęła się ważną z punktu widzenia dydaktyki matematyki i ciągle aktualną problematyką uogólniania w nauczaniu tego przedmiotu. Książka jest monografią zawierającą wyczerpujące omówienie zarówno teoretycznych aspektów uogólniania, jak i przebiegu oraz... więcej »
Autorka zajęła się ważną z punktu widzenia dydaktyki matematyki i ciągle aktualną problematyką uogólniania w nauczaniu tego przedmiotu. Książka jest monografią zawierającą wyczerpujące omówienie zarówno teoretycznych aspektów uogólniania, jak i przebiegu oraz... więcej »
Przedmiotem rozważań Autorki są nowe zjawiska, które pojawiły się w państwach europejskich w 2. poł. XX w. i na początku XXI w., tzn. decentralizacja władzy państwowej i powstawanie instytucji władzy publicznej na poziomie regionu, często o dużej autonomii,... więcej »
Rozważania zgromadzone w tomie tematycznie oscylują wokół czterech głównych zagadnień: nauczania języka polskiego jako obcego, nauczania języka polskiego za granicą (na emigracji), bilingwizmu oraz interferencji językowych, logopedii, translatologii, wreszcie... więcej »
Kłopoty związane z dziedziczeniem kultury biorą się między innymi z koniczności dokonania wyboru, co chronić najpierw, a co chronić mniej lub wcale. Wielkie zabytki kultury materialnej zwykle bronią się skutecznie przed ekspansją współczesnych unowocześnień.... więcej »
Opracowanie składa się z dwóch komponentów: teoretyczno-erudycyjnego oraz badawczego. Przedmiotem rozważań jest sposób posługiwania się metaforą przez młodych użytkowników języka, stąd do problemów badawczych należą: nasycenie prozatorskich tekstów uczniowskich... więcej »
Publikacja wpisuje się w ożywiony nurt dyskusji na temat kształcenia oraz funkcjonowania nauczycieli w zmieniających się warunkach społecznych i edukacyjnych. Autorzy artykułów próbują odpowiedzieć na pytanie, jak kształcić nauczycieli do podejmowania nowych... więcej »
Zbiór tekstów dotyczących różnych aspektów świadomości politycznej społeczeństwa polskiego, ukazanych na podstawie wyników badań opinii publicznej. Część tekstów dotyczy kwestii ogólnych, część zaś koncentruje się na bardziej szczegółowych, wycinkowych zagadnieniach... więcej »
Monografia ta jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego spojrzenia na politykę historyczną Niemiec, jej tradycje, uwarunkowania i priorytety, a także wynikające z niej implikacje świadomościowe, społeczne i polityczne. Analiza została napisana z punktu widzenia... więcej »
Przedmiotem badań jest wieloaspektowa analiza aktywności opozycji parlamentarnej w Sejmie RP w latach 1997-2010. Badania dotyczą tradycyjnie rozumianych funkcji opozycji, przede wszystkim funkcji ustawodawczej i kontrolnej, w mniejszym stopniu kreacyjnej.... więcej »
Autorzy na swój warsztat badawczy wzięli dotychczas słabo rozpoznaną w polskiej literaturze przedmiotu problematykę suburbanizacji w procesie migracyjnym. Za cel postawili sobie określenie natężenia i kierunków migracji, struktur migrantów oraz dokonujących... więcej »
Skrypt przeznaczony dla studentów kierunków biologicznych. Każdy z dziesięciu rozdziałów zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz szczegółowy opis ćwiczeń praktycznych, przewidzianych do realizacji w trakcie jednego semestru. Autorzy opisali wszystkie procedury... więcej »
W książce przedstawiono wyniki prac własnych autora dotyczących opracowania składów oraz badań struktury i właściwości stopów mających amorficzną osnowę. Zasadnicze zagadnienia podjęte w tych badaniach to m.in.: przemiany w trakcie nagrzewania stopów, w tym... więcej »
Praca poświęcona diecie i potrawom spożywanym przez szlachtę angielską na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Opisano w niej charakter społeczeństwa angielskiego w XV i XVI wieku, rezydencje szlacheckie i organizację ich dworów, a także sposób żywienia,... więcej »
Autor podjął się niezwykle trudnego zadania, polegającego na analizie dwóch zjawisk, które w obecnej sytuacji społeczno-politycznej mają szczególne znaczenie. Otóż na przeciwległych biegunach swoich rozważań umieścił dwie wartości: globalizację i miłosierdzie.... więcej »
Zbiór tekstów będących rezultatem poszukiwań badawczych Autorki, dotyczących stanu faktycznego edukacji regionalnej, wielo- i międzykulturowej w wybranych rejonach Polski – na Kaszubach, Spiszu i Śląsku. Punk ciężkości położony jest na obszarze edukacji elementarnej. więcej »
Książka wydana z okazji 100-lecia urodzin Juliana Aleksandrowicza, znanego lekarza-humanisty. Teksty zamieszczone w tomie w sposób interdyscyplinarny ukazują zdrowie człowieka, związki psychologii z medycyną, sztuką, literaturą, naukami społecznymi i filozoficznymi.... więcej »
Publikacja podejmuje kwestie kompetencji społecznych młodzieży w ujęciu teoretycznym i empirycznym, z perspektyw: psychologicznej, społecznej i pedagogicznej. Autorka omawia na podstawie licznych źródeł oraz analizy zebranego przez siebie materiału badawczego... więcej »
Dlaczego uznawana niegdyś za "matkę nauk” geografia zepchnięta została na margines? Dlaczego tak daleko ta dyscyplina wiedzy oddaliła się od swych ideowych źródeł? Dlaczego występuje w niej tyle sprzeczności i problemów metodologicznych bulwersujących środowisko... więcej »
Rozprawa wpisuje się w nurt badań historycznych i politologicznych nad dziejami Polski XX stulecia. Jej autorka na podstawie artykułów publikowanych w gazetach i opiniotwórczych czasopismach przez czołowych publicystów a zarazem działaczy czterech dominujących... więcej »
Na opracowanie składają się eseje pedagogiczne o tematyce biologicznej i środowiskowej, których wspólnym elementem jest popularyzacja wiedzy. Pozycja ta stanowi uzupełnienie informacji zawartej w standardach nauczania na poziomie zawodowym i magisterskim takich... więcej »