Autorzy monografii poszukują odpowiedzi na pytania, w jakim kierunku zmierza i pod wpływem jakich zjawisk zmienia się gospodarka światowa. Koncentrują się na roli poszczególnych podmiotów gospodarczych w rozwoju gospodarki światowej, wpływie na niego takich... więcej »
Zbiór ośmiu artykułów stanowiący przykład ciekawej refleksji naukowej dotyczącej takiej problematyki, jak spory o polską politykę historyczną, miejsce państwa we współczesnej myśli politycznej, współczesny konserwatyzm i katolicyzm wobec zagadnień państwa... więcej »
Najważniejszym zadaniem, jakie postawiła sobie Autorka, było zrekonstruowanie językowego obrazu świata, wyłaniającego się ze zgromadzonego materiału frazeologicznego. Przestudiowanie odpowiedniej literatury historycznej i etnograficznej pozwoliło Autorce przyporządkować... więcej »
Praca ma charakter teoriopoznawczy oraz badawczy. Wynikające z badań wnioski potwierdzają potrzebę uświadamiania nauczycielom ważności wprowadzania konstruktywnego krytycyzmu do procesu nauczania w edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego ważna i aktualna staje się... więcej »
Głównym celem pracy jest poznanie uwarunkowań procesu nauczania-uczenia się matematyki, aby można było postawić diagnozę kryzysu w zakresie nauczania tego przedmiotu na różnych poziomach edukacji. Autorce zależy na humanizacji obrazu matematyki w jej szkolnym... więcej »
Książka poświęcona jest rodzicielstwu monoparentalnemu realizowanemu przez kobiety. Autorka jako podstawową metodę badawczą przyjęła analizę jakościową, opartą na wypowiedziach solomatek zamieszczonych na forach internetowych. Wypowiedzi te dotyczą m.in. problemów... więcej »
Niniejsza monografia, obejmująca problematykę rozwoju, wychowania rehabilitującego i warunków, w których dokonuje się realizacja tych procesów, jest w zamierzeniu kontynuacją rozważań zawartych w książce z 2010 r., obejmującej zagadnienia związane z wcześniejszym... więcej »
Autorka reprezentuje niezbyt liczną w Polsce grupę dydaktyków szkoły wyższej w zakresie biologii i ochrony środowiska. Podjęła się zadania sformułowania wymagań programowych dotyczących kształcenia ekologicznego i środowiskowego na bazie edukacji na rzecz... więcej »
Pięć państw regionu Azji centralnej: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizja, Tadżykistan i Turkmenistan tworzy niezwykle ciekawą politycznie, historycznie, gospodarczo i kulturowo mozaikę. Książka jest udanym kompendium wiedzy na temat państw regionu. Stanowi cenny... więcej »
W komórkach pierwotniaków stwierdzono występowanie związków przypominających neuroprzekaźniki czy hormony kręgowców. Serotonina czy biogenne aminy, zwane niekiedy feromonami, mogą regulować wiele procesów, takich jak metabolizm glukozy, fagocytozę, regenerację... więcej »
W komórkach pierwotniaków stwierdzono występowanie związków przypominających neuroprzekaźniki czy hormony kręgowców. Serotonina czy biogenne aminy, zwane niekiedy feromonami, mogą regulować wiele procesów, takich jak metabolizm glukozy, fagocytozę, regenerację... więcej »
Książka zbudowana została wokół pięciu kluczowych zagadnień: Transmisja wartości, Rodzina i jej wartości, Pedagogia wartości, Wartości a edukacja, Dziecięce wartości. Podjęta przez autorów problematyka zaowocowała interesującymi tekstami, stanowiącymi rezultat... więcej »
Autorzy zaprezentowali obserwacje zmian w zachowaniach prokreacyjnych dla lat 19902010, przyjmując jako punkt odniesienia dla sytuacji w Polsce zjawiska występujące w tym względzie w innych krajach europejskich, zwłaszcza tych najludniejszych. W pracy zastosowano... więcej »
Podróżowanie i krajoznawstwo w latach międzywojennych odgrywało bardzo istotną rolę zarówno w wychowaniu obywatelskim, jak i narodowym. Autorka analizuje prozę podróżniczą, w której obecne są zarówno treści patriotyczne (poznawanie Ojczyzny, jej dziejów, zabytków,... więcej »
Drugi tom studiów poświęconych motywowi kamienia, tym razem głównie obecności tej tematyki w języku i kulturze. Teksty podzielono na następujące części: Imiona i języki kamienia, Pamięć kulturowa i kamień, Kamień w kulturze sepulkralnej, Estetyki kamienia,... więcej »
Autorka wskazuje różnorodne odniesienia i powiązania intertekstualne z tradycją w wybranych utworach poetyckich dla dzieci, zwracając szczególną uwagę na te, które ujawniają się przez konstrukcję świata przedstawionego, przemodelowanie motywów znanych z tradycji,... więcej »
Podręcznik akademicki adresowany do studentów kierunków artystycznych. Ma on na celu prezentację kilku wybranych tematów, których znajomość należy uznać za podstawową w procesie kształcenia przyszłego artysty, nauczyciela sztuki czy animatora. Wiedza zebrana... więcej »
Celem badań Autorki było określenie wpływu sproszkowanych ziół wybranych gatunków na dynamikę liczebności, śmiertelność oraz strukturę liczebności płci trzech gatunków chrząszczy szkodników. Oprócz wartości naukowej wyniki tych badań miały cel praktyczny,... więcej »
Praca składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter teoretyczno-semantyczny i poświęcona jest zdefiniowaniu podstawowych pojęć. Część druga stanowi komentarz do wypowiedzi liderów PiS i PO, wygłaszanych na konferencjach prasowych w pierwszym półroczu 2009... więcej »
Autor uważa, że pojawia się konieczność zarysowania ram nowej subdyscypliny lingwistycznej, w której język charakterystyczny dla poszczególnych technologii medialnych traktowany byłby jak bardzo specyficzna, posiadająca własne cechy dystynktywne praktyka poznawcza... więcej »
Problematyka książki obejmie wielowymiarowe zagadnienie funkcjonowania lidera społecznego w XXI wieku. Stanowi to jeden z węzłowych problemów transformacji w wymiarach społecznym i politycznym na poziomie mikro- i makrospołecznym. Jest to zatem zagadnienie... więcej »
Skrypt zawiera zbiór instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych z podstaw automatyki i robotyki. Przewidziany jest dla słuchaczy kierunku edukacja techniczno-informatyczna. Każda instrukcja do ćwiczenia zawiera wprowadzenie teoretyczne stanowiące swego rodzaju... więcej »
Autorzy artykułów omawiają podstawowe założenia programu filozoficznego Karla Jaspersa, które stoją u podstaw jego diagnozy epoki, podejmują na nowo i analizują jego pytania o to, jak możliwe jest życie osobowe w świecie bezosobowym, jak być wolnym w świecie... więcej »
Monografia dotyczy imion męskich i żeńskich występujących w XVI, XVII i XVIII wieku w Krakowie. Dodatkowo Autorka skonfrontowała zebrany materiał ze stanem imiennictwa krakowskiego w XIX, XX i I dekadzie XXI wieku. Porównała też swój inwentarz nazw ze spisami... więcej »
Poszczególne artykuły zamieszczone w tym tomie przede wszystkim opisują zjawiska nieakceptowane przez obowiązującą normę (obyczajową, estetyczną, etyczną, językową) w tak różnych przestrzeniach kultury, jak współczesny dramat, prasa codzienna, literatura najnowsza,... więcej »
Rozprawa poświęcona jest związkowi nauczania języka angielskiego i aspiracji rodzicielskich. Tematyka podyktowana jest ostatnimi przemianami zarówno językowymi, kulturowymi, jak i demograficznymi wywołanymi globalizacją i międzynarodową migracją. Monografia... więcej »
Rozprawa poświęcona jest związkowi nauczania języka angielskiego i aspiracji rodzicielskich. Tematyka podyktowana jest ostatnimi przemianami zarówno językowymi, kulturowymi, jak i demograficznymi wywołanymi globalizacją i międzynarodową migracją. Monografia... więcej »
Parlament brytyjski uważany jest - w kręgu kultury europejskiej oraz państw postkolonialnych - za modelowy i odwzorowany w szeregu systemów ustrojowych mniej lub bardziej naśladowczo. Jest powszechnie traktowany jako instytucja prototypowa i z tego powodu... więcej »